Ceremoniál s udělováním státních vyznamenání se v tomto roce konat nebude. Prezident Miloš Zeman je kvůli koronakrizi předá v příštím roce.
Hradní Kancléř Vratislav Mynář uvedl, že bude pouze zveřejněn seznam oceněných a tímto způsobem Hrad vyhoví návrhu ministerstva zdravotnictví.
„Ústavní akt předávání státních vyznamenání bude odsunut a bude se konat 28. října v příštím roce,“ prohlásil Mynář s tím, že je to rozhodnutí hlavy státu, které bylo učiněné na základě doporučení Romana Prymuly.
Mynář také poděkoval všem, kdo se chtěl ceremoniálu zúčastnit převzít ocenění osobně.
Konat se ovšem bude slavnostní střídání hradní stráže, které proběhne v práve poledne. Poté zazní česká hymna.
Kancléř zdůraznil, že Hrad také navrhoval pozměnit ceremoniál, kterého se měli zúčastnit pouze vyznamenání, prezident a personál. Plánovalo se také zrušit raut.
Vratislav Mynář dodal, že vše mělo proběhnout bez hostů a politiků. Všichni zúčastnění měli mít test na covid a roušky.
Kancléř také reagoval na slova pražského primátora Zdeňka Hřiba, který slavnostní předání vyznamenání nazval „párty na Hradě pro papalášskou smetánku,“.
Další ukázkový příklad pohrdání občany v přímém přenosu. Přestože pro dolních 10 miliónů bude všude všechno zavřené, tak na Hradě bude párty pro papalášskou smetánku. Důvod je stejný jako na jaře. Prasata jsou hladová.https://t.co/Yy9Xtorh5A
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) October 13, 2020
Mynář dodal, že je to urážka všech vyznamenaných, mezi kterými v tomto roce jsou veteráni druhé světové války či Karel Gott.
Dodržování hygienických podmínek vyžadoval i ministr Roman Prymula, který také měl dostat nejvyšší vyznamenání, Řád bílého lva. Šéf resortu však uvítal zrušení ceremoniálu.
Vážím si toho, že pan prezident dal na mé doporučení a předávání státních vyznamenání 28. 10. zrušil.
— Roman Prymula (@profesorPrymula) October 22, 2020
Zeman chtěl také předat ocenění příslušníkům armády, hasičů a policie za boj proti koronavirové epidemii.
Konání ceremoniálu si nepřáli ani premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček. Oba věřili, že si to prezident rozmyslí a předání vyznamenání proběhne v lepších časech.
Původně Miloš Zeman chtěl, aby se oslava státního svátku konala, protože jeho zrušení se bude považovat jako urážka.