Ceremoniál s udělováním státních vyznamenání se v tomto roce konat nebude. Prezident Miloš Zeman je kvůli koronakrizi předá v příštím roce.
Hradní Kancléř Vratislav Mynář uvedl, že bude pouze zveřejněn seznam oceněných a tímto způsobem Hrad vyhoví návrhu ministerstva zdravotnictví.

Zdroj: ihned.cz
„Ústavní akt předávání státních vyznamenání bude odsunut a bude se konat 28. října v příštím roce,“ prohlásil Mynář s tím, že je to rozhodnutí hlavy státu, které bylo učiněné na základě doporučení Romana Prymuly.
Mynář také poděkoval všem, kdo se chtěl ceremoniálu zúčastnit převzít ocenění osobně.

Zdroj: transparency.cz
Konat se ovšem bude slavnostní střídání hradní stráže, které proběhne v práve poledne. Poté zazní česká hymna.
Kancléř zdůraznil, že Hrad také navrhoval pozměnit ceremoniál, kterého se měli zúčastnit pouze vyznamenání, prezident a personál. Plánovalo se také zrušit raut.

Zdroj: seznamzpravy.cz
Vratislav Mynář dodal, že vše mělo proběhnout bez hostů a politiků. Všichni zúčastnění měli mít test na covid a roušky.
Kancléř také reagoval na slova pražského primátora Zdeňka Hřiba, který slavnostní předání vyznamenání nazval „párty na Hradě pro papalášskou smetánku,“.
Další ukázkový příklad pohrdání občany v přímém přenosu. Přestože pro dolních 10 miliónů bude všude všechno zavřené, tak na Hradě bude párty pro papalášskou smetánku. Důvod je stejný jako na jaře. Prasata jsou hladová.https://t.co/Yy9Xtorh5A
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) October 13, 2020
Mynář dodal, že je to urážka všech vyznamenaných, mezi kterými v tomto roce jsou veteráni druhé světové války či Karel Gott.

Zdroj: irozhlas.cz
Dodržování hygienických podmínek vyžadoval i ministr Roman Prymula, který také měl dostat nejvyšší vyznamenání, Řád bílého lva. Šéf resortu však uvítal zrušení ceremoniálu.
Vážím si toho, že pan prezident dal na mé doporučení a předávání státních vyznamenání 28. 10. zrušil.
— Roman Prymula (@profesorPrymula) October 22, 2020
Zeman chtěl také předat ocenění příslušníkům armády, hasičů a policie za boj proti koronavirové epidemii.
Konání ceremoniálu si nepřáli ani premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček. Oba věřili, že si to prezident rozmyslí a předání vyznamenání proběhne v lepších časech.

Zdroj: echo24.cz
Původně Miloš Zeman chtěl, aby se oslava státního svátku konala, protože jeho zrušení se bude považovat jako urážka.