Prezident Zeman ruší slavnostní ceremoniál s udělováním vyznamenání: Mynář se pustil do Hřiba

Ceremoniál s udělováním státních vyznamenání se v tomto roce konat nebude. Prezident Miloš Zeman je kvůli koronakrizi předá v příštím roce.

Hradní Kancléř Vratislav Mynář uvedl, že bude pouze zveřejněn seznam oceněných a tímto způsobem Hrad vyhoví návrhu ministerstva zdravotnictví.

Zdroj: ihned.cz

„Ústavní akt předávání státních vyznamenání bude odsunut a bude se konat 28. října v příštím roce,“ prohlásil Mynář s tím, že je to rozhodnutí hlavy státu, které bylo učiněné na základě doporučení Romana Prymuly.

Mynář také poděkoval všem, kdo se chtěl ceremoniálu zúčastnit převzít ocenění osobně.

Zdroj: transparency.cz

Konat se ovšem bude slavnostní střídání hradní stráže, které proběhne v práve poledne. Poté zazní česká hymna.

Kancléř zdůraznil, že Hrad také navrhoval pozměnit ceremoniál, kterého se měli zúčastnit pouze vyznamenání, prezident a personál. Plánovalo se také zrušit raut.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Vratislav Mynář dodal, že vše mělo proběhnout bez hostů a politiků. Všichni zúčastnění měli mít test na covid a roušky.

Kancléř také reagoval na slova pražského primátora Zdeňka Hřiba, který slavnostní předání vyznamenání nazval „párty na Hradě pro papalášskou smetánku,“.

Mynář dodal, že je to urážka všech vyznamenaných, mezi kterými v tomto roce jsou veteráni druhé světové války či Karel Gott.

Zdroj: irozhlas.cz

Dodržování hygienických podmínek vyžadoval i ministr Roman Prymula, který také měl dostat nejvyšší vyznamenání, Řád bílého lva. Šéf resortu však uvítal zrušení ceremoniálu.

Zeman chtěl také předat ocenění příslušníkům armády, hasičů a policie za boj proti koronavirové epidemii.

Konání ceremoniálu si nepřáli ani premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček. Oba věřili, že si to prezident rozmyslí a předání vyznamenání proběhne v lepších časech.

Zdroj: echo24.cz

Původně Miloš Zeman chtěl, aby se oslava státního svátku konala, protože jeho zrušení se bude považovat jako urážka.

Share