Ministr zdravotnictví Roman Prymula prohlásil, že v Česku budou zavedená další protiepidemická opatření: omezí se hromadné akce, bary se zavřou ještě před půlnocí a žáci dostanou volno

Ministr zdravotnictví Roman Prymula prohlásil, že v Česku budou zavedená další protiepidemická opatření. Omezí se ještě více provozní doba barů a změny se budou týkat i hromadných akcí. Ve hře je i nouzový stav.

Zdroj: extra.cz

Během svého prvního projevu v nové funkci Prymula řekl, že nechce ničit ekonomiku tvrdými opatřeními, protože situaci to úplně nevyřeší.

Ve velmi krátké se ale všechno změnilo, a ministr dodal, že je potřeba omezit provozní dobu barů a restaurací. Od čtvrtka by měly mít uzavřeno již o 10 hodin večer. Ekonomové však tvrdí že toto opatření může podniky úplně zničit.

Zdroj: tn.nova.cz

Z tohoto nápadu není nadšená ani opozice. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) uvedl, že vláda musí řešit otázku covid-19, a ne ničit české podnikatele.

Šéf SPD Tomio Okamura chce od ministra vědět, na jakou koncepci se musí lidé připravit.

Zdroj: ihned.cz

A to není konec. Roman Prymula nevyloučil ani schválení nouzového stavu, pokud se situace bude stále zhoršovat. Mohlo by to nastat v průběhu jednoho až dvou týdnů.

Dalším bodem v opatřeních je omezení počtu účastníků na hromadných akcích. Uvažuje se o hranici 100 osob venku a 50 uvnitř.

Zdroj: irozhlas.cz

Prymula dále doporučil školám, aby v pátek vyhlásily ředitelské volno, což by mohlo zpomalit šíření koronaviru.

Pokud se situace bude zhoršovat, hrozí uzavření škol kromě prvního stupně. Ministr ještě jednou zdůraznil, že opatření nemají účinek ihned a na výsledek se musí čekat až deset dní.

Zdroj: ČTK

„Nechceme dělat opatření, která by postihla ekonomiku,“ řekl Prymula s tím, že vláda musí dobře přemýšlet, která opatření schvalovat, aby nezdecimovala tuzemskou ekonomiku.

Nakonec ministr dodal, že jeho cílem je stabilizovat situaci a tento úkol nepovažuje za jednoduchý, proto chce odhodit politické půtky a žádá o spolupráci.

Zdroj: Michal Šula, MAFRA

Share