Roman Prymula vyzval ředitele škol k vyhlášení ředitelského volna: s ministerstvem školství ale o této záležitosti nejednal, řekl Robert Plaga

Roman Prymula je ve funkci ministra zdravotnictví pouhé dva dny a už se stalo první nedorozumění s ministrem školství Robertem Plagou. Ministr školství není spokojen s přístupem svého kolegy. Roman Prymula vyzval ředitele škol, aby v pátek vyhlásili ředitelské volno. Robert Plaga uvedl, že ministr zdravotnictví s ministerstvem školství ale o této záležitosti nejednal.

Roman Prymula v úterý požádal ředitele škol o vyhlášení 25. září ředitelského volna. Kdyby to bylo uděláno, byly by 4 volné dny k utlumení epidemie.

Zdroj: Deník / Divíšek Martin

Zároveň je nutné si uvědomit, že ministerstvo školství žádné podobné příkazy ředitelům škol neposlalo. To znamená, že Roman Prymula oslovil přímo ředitele škol.

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga to vnímal jako jednorázové doporučení. Nyní bude muset jeho ministerstvo tuto žádost realizovat.

Zdroj: Jan Handrejch, Právo

V úterý během vysílání v České televizi ministr školství řekl, že je připraven diskutovat o úpravach školního roku. Jenomže doufá, že to bude systémové, ale ne nečekané řešení za pár dní.

Robert Plaga by rád diskutoval s Romanem Prymulou o opatřeních proti koronaviru, která by mohla být ve školách.

V tomto případě někteří odborníci vyjádřili svůj názor na opatření, jako je uzavření škol a ředitelské volno. Podle nich je lepší taková rozhodnutí dělat centrálně.

Zdroj: ČTK

Například šéf Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček řekl pro TN.cz, že ředitelské volno není dobrou alternativou.

Podle něj během několika těchto dnů volna půjdou děti na procházky do nákupních center, takže taková opatření nebudou mít dobré výsledky.

Zdroj: ČT24

Zároveň dodal, že pokud to zůstane jen doporučením, nebude na své škole vyhlašovat ředitelský volno. Je ředitelem Masarykovy střední školy chemické v Praze 1.

Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý řekl, že v budoucnu by měl Roman Prymula podobné řešení projednavat s ministerstvem školství.

Zdroj: Michal Šula, MAFRA

„Vidím to jako naději, díky které můžeme oddálit distanční výuku,“ řekl pro TN.cz Michal Černý. To znamená, že plánuje vyhlásit ředitelské volno.

S takovým rozhodnutím souhlasila i předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Na jejím pražském gymnáziu už bylo několik případů nákazy, některé třídy jsou proto v karanteně.

Podle ní by ale také bylo nutné změnit organizaci školního roku, protože ředitelské volno je jen jednorázová akce.

Zdroj: Jan Handrejch, Právo

Každý odborník měl na to svůj názor. V každém případě jsou ministři připraveni pracovat a spolupracovat.

Většina rodičů by už nechtěla, aby učení bylo opět dálkové. Některé děti by se také nechtěly znovu učit doma, protože je to pro ně těžší. Určitě jsou i ty děti, které byly rády, že byly doma, protože mohly více lenošit.

V každém případě je nutné počkat na další kroky vlády a jednotlivých ministerstev.

Share