Epidemiolog Roman Prymula: Pro Čechy by měla platit přísná pravidla po návratu z dovolené z Chorvatska, situace v zemi je údajně horší než v Česku a vyžaduje reakci vlády

Epidemiolog Roman Prymula v rozhovoru prohlásil, že situace epidemiologická situace v Chorvatsku je nebezpečná a pro Čechy by měla platit přísná pravidla po návratu z dovolené v této zemi.

Zatím ministerstvo zdravotnictví prosí lidi po návratu z Chorvatska sledovat zdravotní stav a neúčastnit se hromadných akcí.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Roman Prymula však chce, aby byla zavedená přísnější opatření. Epidemiolog dodal, že přírůstky v Chorvatsku jsou poměrně vysoké, a to by mohlo být již brzy důvodem pro zavedení přísnějších pravidel.

K tomuto kroku už sáhlo například Rakousko a Slovinsko.

Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum dodal, že se v česku během posledních týdnů zvyšuje počat nakažených. Ohniska prý nejsou velká, ale jsou plošná.

Zdroj: ihned.cz

Navíc mnoho případů je registrováno u lidí, kteří se vrátili z dovolené. Dobrou zprávou je ale to, že nezvyšuje počet hospitalizovaných pacientů.

„Ohniska jsme schopni mapovat a kontakty (nakažených) nalézt,“ prohlásil Prymula a dodal, že chytrá karanténa funguje.

Zdroj: denik.cz

Epidemiolog je přesvědčen, že nová pravidla musí být nastavená tak, že je lidé budou respektovat. Jinak to nemá smysl.

Jako příklad uvedl plošné opatření nošení roušek ve vnitřních prostorách od 1. září. Ihned druhý den ministr Adam Vojtěch musel tato opatření zmírnit kvůli náporu části veřejnosti.

Zdroj: extra.cz

Roman Prymula si myslí, že nošení roušek by mělo být zavedené v regionech, kde se nákaza výrazně šíří a objeví se několik ohnisek.

Plošná opatření jsou potřebná, když se zvýší počet hospitalizovaných a pacientů v těžkém stavu.

Zdroj: blesk.cz

Nové případy v posledních dnech nejsou pro Prymulu překvapivé, a například v Praze jsou spojeny s aktivitou sportovních klubů nebo zdravotnických zařízení.

Zatím největší nárůst byl zaznamenán v pátek, kdy přibylo 506 nových případů.

Zdroj: aktualne.cz

Share