Pravidla pro nošení roušek od 1. září: Kde to dělat nutně a jaké jsou výjimky

Od 1. září vstoupí v platnost nová pravidla pro nošení roušek. Aby bylo každému přesně jasné, kdo a kde má v roušce chodit, připravilo ministerstvo zdravotnictví informační plakát, ale okamžitě uvedlo řadu výjimek.

Roušky budou povinné od 1. září ve zdravotnických zařízeních a v zařízeních sociálních služeb. Také je nutné zakrývat ústa a nos v MHD, ve volebních místnostech a na úřadech.

Zdroj: Instagram

Pokud bude nějaká akce uspořádána ve vnitřních prostorách, bude rouška povinná, pokud se sejde více než 100 lidí.

„Roušky zavádíme od 1. září plošně jen v epidemiologicky nejrizikovějších místech“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Zdroj: Instagram

Ministr připomněl, že virus je stále mezi námi, nikam nezmizel a že je třeba se chovat zodpovědně. Každý by měl pamatovat na základní hygienická pravidla, jako je mytí rukou, nošení roušek a rozestupy.

Na jakých místech je nutné mít s sebou roušku? To je nutné ve veřejné dopravě, včetně taxi, na úřadech, ve zdravotnických zařízeních (polikliniky, lékárny, domovy pro seniory, nemocnice atd.).

Zdroj: Slavomír Kubeš, ČTK

Také budou povinně zakrývat nos a ústa ve volebních místnostech a na veřejných akcích ve vnitřních prostorách, kde bude více než 100 lidí.

Existuje však mnoho výjimek, kdy lidé mohou volně dýchat. Těch výjimek je dost.

Zdroj: mzcr.cz

Kdo může být bez roušky? Samozřejmě jsou to děti do dvou let a lidé, kteří mají duševní poruchy, poruchy intelektu, poruchy kognitivních schopností atd.

To se netýká pacientů hospitalizovaných v nemocnicích, kteří jsou tam upoutáni na lůžko. Bez roušky mohou být zdravotníci, ale pouze v době, kdy neposkytují zdravotní služby.

Zdroj: Deník / Michal Hrabal

Bez roušek můžou být uživatele sociálních služeb v zařízeních sociálních služeb. To platí i pro některé případy, kdy to může povolit lékař nebo poskytovatel zdravotních nebo sociálních služeb.

Volně dýchat mohou řidiči veřejné dopravy, pokud nejsou přímo v kontaktu s pasažéry.

Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Bez roušky mohou být přítomni v soudní síni, ale pouze ti, kterým to soud umožní. Pokud soud rozhodne, všichni přítomní budou moci nezakrývat ústa a nos.

Také během svatebního obřadu může být ženich a nevěsta a další přítomní bez roušek. To platí i pro lidi v prostorech lázeňských a léčebných bazénů.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Jistě s otevřenou tváří mohou být lidé při fotografování portrétní fotografie. Například fotografie novomanželů a podobně.

Share