Prymula: „Doufám, že lidé pochopí, že tady to očkování skutečně je na místě,“ministr zdravotnictví uvedl, že pouze očkování může zastavit šíření koronaviru, ekonomika dlouhodobě opatření nevydrží

Dle odborníků a ministra zdravotnictví Roman Prymuly epidemii lze zastavit pouze očkováním. Pokud ji lidé ale budou odmítat, tak se s virem budeme potýkat mnohém déle.

Zdroj: denik.cz

Nyní se ministerstvo snaží zabránit šíření koronaviru a od pondělí začal platit nouzový stav. Zavedla se také plošná opatření, účelem kterých je snížit reprodukční číslo.

Opatření se mohou zmírnit, pokud se po dvou týdnech ukáže, že se reprodukční číslo snížilo. Některá omezení však budou platit až do doby, kdy se objeví vakcína.

Zdroj: novinky.cz

Očkování však mohou lidé odmítat. Stejně je tak s očkováním proti sezonním chřipkám, kdy zájem o vakcínu má pouze 6-8 % lidí.

Prymula uvedl, že osm procent je velice málo, a bude to znamenat, že virus bude v populaci kolovat dál ve stejné míře dalších mnoho měsíců.

Zdroj: irozhlas.cz

„Nicméně já doufám, že se to nestane a lidé pochopí, že tady to očkování skutečně na místě je,” dodal Roman Prymula.

Dle ministra očkování je jednodušší pro ekonomiku, protože nemůžeme udržovat ekonomická omezení několik let.

Zdroj: echo24.cz

Prymula říká, že očkování musí probíhat v kombinací s proměřováním. Proočkovanost však musí být na úrovní přibližně 60 %, aby koronavirus přestal v populaci cirkulovat.

Dle odborníků vakcína by měla být dobrovolná a hrazená státem. Očkování by měli podstoupit v první řadě zdravotnické a sociální pracovnici. Následovat by měli zaměstnanci kritické infrastruktury.

Zdroj: seznamzpravy.cz

„Každý lékař by měl mít hlavně snahu ochránit svého pacienta,“ uvedl vakcinolog Roman Chlíbek.

Share