Epidemiolog Rastislav Maďar říká, že zhoršení epidemiologické situace by se dalo předejít: Roušky jsou preventivní opatření, měly být použity ještě dříve

Epidemiolog Rastislav Maďar říká, že zhoršení epidemiologické situace by se dalo předejít. Podle něj by stačilo včas zavést přísnější povinnost nosit roušky, on tuto možnost navrhoval. Říká, že nosit roušku je preventivní opatření.

Rastislav Maďar uvedl, že nošení roušek je preventivní opatření a nemělo by být založene na semaforu. Naopak opatření by mělo přispět k tomu, aby se barva na semaforu nezhoršila.

Zdroj: Věra Luptáková / Český rozhlas

To by mělo přispět k tomu, aby nebyla uplatňována další přísnější opatření. Podle něj ale nyní může být situace ještě horší. Rastislav Maďar to řekl pro web novinky.cz.

To znamená, že bylo nutné používat roušky ještě dříve, než se situace zhoršila. Navíc roušky nemají žádný vliv na ekonomiku.

Zdroj: archiv R.Maďara

Epidemiolog míní, že se situace ještě zhorší, přestože ministerstvo zdravotnictví zpřísnilo opatření. Důsledky začátku školního roku a návštěvy škol se podle něj zatím neprojevily.

„Virová nálož a frekvence komunitního přenosu v populaci jsou mnohem větší, než se mělo začátkem školního roku dopustit,“ řekl Rastislav Maďar pro novinky.cz. Sezona respiračních onemocnění se proto ještě zhorší.

Zdroj: Petr Horník, Právo

Rastislav Maďar byl ten odborník, který trval na zpřísnění opatření na nošení roušek. Ministerstvo ale změnilo názor a pravidla zmírnilo.

Ve druhé polovině srpna se po změně pravidel pro nošení roušek rozhodl epidemiolog skončit ve své funkci na ministerstvu zdravotnictví.

Zdroj: Tomáš Cikrt, Zdravotnický deník

Nyní je Rastislav Maďar rád, že si ministerstvo zdravotnictví uvědomilo svou chybu a nyní se snaží učinit správná opatření. Předpokládá však, že možná nyní opatření budou více plošná.

Za poslední dva dny počet nových případů nákazy přesahuje 1000 lidí denně. Některé další země už považují ČR za rizikovou zemi.

Share