Reprodukční číslo v Česku kleslo na úroveň 1: je třeba dosáhnout cíle na úrovni 0,8 a méně

Reprodukční číslo stále klesá. Nyní je tento ukazatel 1. Tento ukazatel ukazuje, kolik lidí infikuje jednu nakažená osoba. Snížení reprodukčního čísla bylo jedním z hlavních cílů ministerstva zdravotnictví, k tomu byla přijata opatření.

Rychlé šíření koronaviru začalo začátkem školního roku, tedy od 1. září. V polovině září se reprodukční číslo dostalo na úroveň 1,6.

Zdroj: gettyimages

Poté byl tento ukazatel dlouhodobě zhruba na úrovni 1,5. Po posledních opatřeních, která byla přijata vládou se podařilo snížit toto číslo na 1,1.

Podle posledních údajů je toto číslo nyní přesně 1. To znamená, že pokračuje pokles.

Zdroj: gettyimages

Rychlost šíření viru má určitou setrvačnost. Proto, než opatření začnou fungovat, je třeba počkat na určitou dobu, například 1 až 2 týdny.

Jedním z hlavních cílů ministerstva zdravotnictví je snížení reprodukčního počtu na úroveň pod 0,8. Tato hodnota ukazatelu umožní kontrolovat šíření viru.

Zdroj: mzcr.cz

Počet nově nakažených v neděli činil 6 542 lidí. Celkem je v tuto chvíli nakaženo 180 797 lidí. Z toho 7 370 pacientů je nyní hospitalizováno.

Zdroj: mzcr.cz

Ústav zdravotnických informací a statistiky jednou týdně zveřejňuje hodnotu reprodukčního čísla. Také hodnotu tohoto čísla zveřejňuje Data Against Covid. Proto jsou možné malé rozdíly.

Zdroj: gettyimages

Parlament schválil prodloužení nouzového stavu v Česku, vláda proto opatření prodloužila do 20. listopadu. Občané se zatím nemohou volně pohybovat, zavřena bude většina obchodů, trhů i škol.

Share