Roman Prymula se domnívá, že by bylo nutné nosit roušky ve vnitřních prostorech bez jejich sundávání: „Klinicky je situace bezpečnější, ačkoliv epidemiologicky určitě ne“

Počet nakažených koronavirem v Česku začal stoupat. Ve čtvrtek byl nový rekord v počtu nových případů nákazy, a to 680 lidí. Možná budou zvažována další antivirová opatření. Epidemiolog Roman Prymula se domnívá, že by stačilo nosit roušky ve vnitřních prostorách. Řekl to v rozhovoru pro deník Právo.

Poslední dny jsou v Česku nové rekordy v počtu nakažených koronavirem. V úterý 1. září bylo zjištěno 504 nových případů nákazy, ve středu 649, a ve čtvrtek 680 nových případů.

Zdroj: Deník / Divíšek Martin

V Česku je tak nyní nejvyšší míra nákazy mezi zeměmi střední Evropy, nebo alespoň mezi sousedními zeměmi.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nyní uvažuje o dalších antivirových opatřeních, alespoň pro hlavní město. Možná dojde ke změně pravidel pro nošení roušek.

Zdroj: mzcr.cz

Vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že nejvyšší pravděpodobnost nakažení covid-19 je v barech a klubech. Podle něj by bylo nutné uvažovat o omezení jejich otevírací doby.

Epidemiolog se domnívá, že by bylo nutné nosit roušky ve vnitřních prostorech bez jejich sundávání. Byl také zastáncem toho, aby děti ve školách nosily roušky na určitých místech.

Zdroj: Michal Šula, MAFRA

Je také třeba říci, že u většiny nakažených se onemocnění vyskytuje v mírné formě nebo vůbec bez příznaků. Hospitalizováno je nyní 177 lidí, což je jen 2,6 procenta z celkového počtu nemocných.

„Klinicky je situace bezpečnější, ačkoliv epidemiologicky určitě ne,“ řekl Roman Prymula pro deník Právo.

Zdroj: Profimedia.cz

Zatím neexistuje jednoznačný názor na to, zda je nutné zavést nová opatření, nebo ne. V nemocnicích je prý situace pod kontrolou.

Odpůrcem zavedení nových opatření je vedoucí lékař Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové a epidemiolog Jiří Beran.

Zdroj: Michal Růžička, MAFRA

Citoval statistiky, podle nichž na koronavirus nyní umírá podstatně méně lidí než na počátku pandemie. Podle něj by počet nemocných na koronavirus letos na podzim neměl být příliš velký.

„Myslím si, že bude v následujících týdnech přibývat počet infikovaných a nemocných, ale počet zemřelých bude stejný nebo nižší,“ vyjádřil svůj názor Jiří Beran.

Zdroj: Deník / Zbyněk Pecák

Roman Prymula zároveň sdělil, že za několik týdnů by už mohly být připraveny testy na koronavirus ze slin. Nyní porovnávají účinnost těchto testů s dosavadními.

Share