„Čelíme masivně probíhající epidemii“: Roman Prymula se vyjádřil k epidemiologické situaci, řekl o rekordním počtu nových nakažených ale snížení reprodukčního čísla

Ministr zdravotnictví Roman Prymula se během tiskové konference vyjádřil k současné epidemiologické situaci v zemi. Ve čtvrtek byl nový rekord v počtu nakažených za den za celou dobu epidemie.

Konkrétně šlo o 3 493 pozitivních výsledků testů na koronavirus.

„Čelíme masivně probíhající epidemii. Vidíme jasný komunitní charakter šíření,” uvedl ministr Prymula.

Podle něj se v Praze a středních Čechách projevuje komunitní charakter šíření viru.

Zdroj: Michal Šula, MAFRA

Roman Prymula také dodal, že všichni občané musí dodržovat zavedená opatření, aby celé Česko mohlo porazit virus.

Ministr uvedl, že nejhorší scénáře se nerealizují, protože díky přijatým opatřením dochází ke snížení rychlosti šíření viru.

Zdroj: LADISLAV KŘIVAN, MAFRA

Jedním z hlavních ukazatelů je reprodukční číslo. Tento ukazatel ukazuje, kolik dalších lidí se nakazilo od jedné již infikované osoby.

Nyní je toto číslo 1,24 i když ještě před týdnem to bylo 1,6. Podle ministra je nutné, aby toto číslo bylo menší než 1. To pomůže se rychleji vrátit k normálu.

Zdroj: Deník / Zbyněk Pecák

V pondělí vstoupí v platnost nouzový stav. Kvůli tomu dojde k omezení hromadných akcí, omezení některých provozoven podle otevírací doby a a také na některých školách bude zavedena distanční výuka.

Roman Prymula vysvětlil, že bylo nutné zavřít právě střední školy, protože právě mezi studenty středních škol se nejrychleji šíří koronavirus.

Zdroj: Profimedia.cz

Nyní jsou na semaforu v Česku dvě červené zóny, a to Praha a Uherskohradišťsko. Většina ostatních regionů země je oranžová.

Podle ministra je nutné alespoň dva týdny, abe se zpomalilo šíření viru. Několik dní na to nebude stačit.

Zdroj: YouTube / INFO CZ

Také Roman Prymula řekl, že lůžkové kapacity jsou zatím dostatečné. Ministr chce, aby to tak bylo i dál a aby kvůli covid-19 nemuselo být omezena běžná péče.

Nyní je hospitalizováno 1 134 lidí, z toho 192 je ve vážném stavu. To bylo také řečeno během tiskové konference.

Zdroj: Profimedia

Share