Vláda se bojí návratu dětí od škol a vidí v tom důvod k možnosti šíření koronaviru. Proto se ministerstvo zdravotnictví rozhodlo pro nošení roušek ve vnitřních prostorách a v MHD.
Toto opatření začne platit 1. září. Lékař Roman Šmucler však říká, že nošení obyčejné roušky nemá význam a mnohem účinnější jsou respirátory, i když sám to považuje za obtěžování zdravých lidí.
Člen Ústředního krizového štábu si myslí, že zakrývání úst a nosu může epidemii prodloužit a toto rozhodnutí považuje za politické.
Jako příklad Šmucler uvedl Francii, kde se roušky nosí téměř všude. Dle odborníka, lidí to tam berou jako důvěru prezidentovi.
Podobná věc se prý může stát i u nás. Roman Šmucler se také diví, proč studenti musí nosit roušku v prostorách školy, ale ve třidách je mít nemusí.
Lékař zdůraznil, že pro malé dětí roušky nejsou účinné a učitele si mohou vzít respirátor nebo štít.
Šmucler pozitivně ocenil větrání ve třídách, což ale nepovažuje za žádnou novinku. je to ale účinný způsob prevence, protože lidé se často koronavirem nakazí, když dlouhou pobývají v uzavřeném prostoru.
Odborník si ale myslí, že takové země jako Česká republika jenom zpomalují první vlnu a ta druhá vůbec nebude.
Respirátor by prý měly dostat ohrožené skupiny na předpis od lékaře a ostatní by ani nepoznali, že covid-19 prodělali.
„Osobně bych dal na lékařský předpis respirátor ohroženým skupinám. Rouška jako taková je málo. Všichni ostatní by si ani nevšimli, že koronavirus prodělávají,“ Šmucler dodal, že nošení roušek pouze dráždí zdravé lidi.