Koronavirová epidemie se se znovu zhoršuje po celé Evropě. Přibývá nemocných a obětí. Podle šéfa české kanceláře Světové zdravotní organizace (WHO) Srdana Matiče však není důvod k panice, protože tato čísla lze dostat dolu.
Odborník také tvrdí, že se letos očekává nejslabší chřipková sezona.
Matič není překvapen, že se čísla nakažených rapidně zvýšily.
Jako důvod vidí zrušení opatření, dovolené a návrat dětí do škol. Podobná situace vládne po celé Evropě.
Šéf české kanceláře WHO je přesvědčen, že Česko může srazit počty nakažených, jako tomu bylo v létě.
Nebudou to třeba už stovkové nárůsty, ale situace by neměla být tak dramatická.
Dle Matiče je normální že počty nemocných v Evropě rostou. Varuje ovšem před tím, že se bude zvyšovat i počet hospitalizovaných a obětí. K tomu dochází se zpožděním, což vidíme i v České republice.
Odborník dodává, že WHO nemá speciální opatření pro ČR, jak zastavit růst počtu nakažených. Jsou platná pro všechny země a jedná se o jejich kombinaci.
WHO doporučuje co nejvíce testovat, mapovat kontakty pacientů a zabezpečit dostatečnou lůžkovou kapacitu pro lidí, kteří potřebují zdravotnickou péči.
Pro lidi je důležitá zvýšená hygiena rukou, nošení roušek a dodržování bezpečné vzdálenosti.
Srdan Matič říká, že česká opatření se dají považovat za účinná, pokud se ukáže, že počty nakažených začaly klesat. Je podle něho ale dobré, když se vláda snaží omezit kontakty lidí.
Šéf české kanceláře WHO je přesvědčen, že Česko v létě neselhalo a jsou na to objektivní důvody, proč došlo ke zhoršení situace.
Jako problém však Matič vidí podfinancování systému péče o veřejné zdraví a hygienických služeb. Nyní je důležité, jak na to Česko reaguje. Prý to zvládá dobře a bývalý ministr zdravotnictví dokázal ukázat dobré výsledky své práce.
Podle Matiče WHO nedoporučuje uzavření hranic a omezování mezinárodního obchodu. Země by měly tato opatření schvalovat pouze v nejhorších případech a krátkodobě.
Srdan Matič zatím nedokáže říct, kdy bude dostupná účinná vakcína proti covid-19. Hádá ovšem, že by mohla být hotova na jaře nebo v létě příštího roku.
Odborník říká, že se zatím přesně neví, jak organismus bude reagovat na nakažení ve stejnou chvíli chřipkou a koronavirem. Myslí si však, že k tomu moc často docházet nebude.
Navíc letos WHO registrovalo velmi nízký úroveň pozitivních testů na chřipku. Může za to prý nošení roušek a dodržovaní odstupů.
Dá se proto předpokládat, že chřipková sezona může být poměrně mírná.