„Moc bych poprosila lidi v naší zemi zůstat doma“: Viroložka Soňa Peková si myslí, že letos jezdit do zahraničí není vhodné

Viroložka Soňa Peková se stala celebritou během jednoho dne ihned na začátku koronavirové epidemie díky konfliktu s ministrem Zdravotnictví Adamem Vojtěchem.

Ten se nakonec omlouval za omyl, když tvrdil, že se viroložka nakazila během neopatrného odběru vzorku.

Zdroj: epochtimes.cz

Peková považuje epidemii kornaviru za epizodu v našich životech a doufá, že brzy se něčím podobným znovu nesetkáme.

Během několika měsíců vyšetřili v laboratoři kolem 5 000 lidí. Byli mezi nimi i pacienti z fakultních nemocni, kteří nakonec nedopadli dobře.

Zdroj: novinky.cz

Viroložka uvádí, že díky pozorování je velká pravděpodobnost toho, že virus zmizí a tady nebude.

Vyšetřují dokonce zvířata, jestli nezůstaly někde rezervoáry. Během posledního měsíce nenašli virus u nikoho „z ulice“ a nic se neobjevilo ani u zvířat.

Další vlnu Soňa Peková nečeká, protože se ani ta první nerozjela naplno. Proto tvrdí, že koronavirus je pouze epizodou, která je za námi.

Zdroj: reflex.xz

Chválí i stát, protože se všechno včas vyřešilo a laboratoře mohli rychle prošetřit.

Poslední tři měsíce pro Pekovou byly složité, ale považuje to za užitečnou zkušenost. Musela hodně pracovat, ale už to polevuje, takže se těší na zahradu a procházky s pejsky.

Nyní se většinou zabývá klienty, kteří potřebují odcestovat do zahraničí a prokázat svou bezinfekčnost.

Zdroj: radiozurnal.rozhlas.cz

Soňa Peková říká, že se nechtěla mediálně prosazovat a nestojí o takovou pozornost, ale nic s tím udělat nemohla. Nyní se chce vrátit ke své práci a děkuje všem za podporu.

Nyní začala dostávat i negativní ohlasy, ale považuje to za politiku.

Vyvinout vakcínu bude složité a trvá to léta. Navíc je riziko nežádoucích efektů, takže nikdo nechce, aby se lidem nějak uškodilo.

Zdroj: reflex.xz

Do celé věci se Peková plést nechce, i když to někdo tak vidí. Jen chce, aby lidé dostali kvalitní vakcínu, pokud bude vyrobená.

Nakonec ji ale možná ani nebudeme potřebovat, pokud virus zmizí.

Na dovolenou se viroložka zatím nechystá kvůli domácím mazlíčkům. Navíc si myslí, že letos jezdit do zahraničí není vhodné.

Zdroj: rozhlas.cz

Podle Soni Pekové je důležitější podpořit místní cestovní ruch a neriskovat nakazit se v nějaké zemi, kde epidemiologická situace zatím není vyřešená.

Lékařka dodává, že například do Chorvatska lidé mohou jet, pokud to je nezbytné, ale sama doporučuje zůstat doma. Navíc je nyní složitá situace v Jižní Americe, takže v tomto roce je lepší tam nelétat.

Zdroj: forum24.cz

Nakonec dodala, že je optimistka a věří, že epidemie bude brzy historií.

Share