Meteorologové varují před vydatným deštěm a bouřkami: V některých oblastech se mohou zvednout hladiny řek

Meteorologové varují, že od středy do čtvrtka bude vydatný déšť a bouřky. Kvůli tomuto dešti se mohou zvýšit hladiny řek, především v oblastech jako je Jihomoravský kraj, Znojemsko, na Vysočině a v oblasti Beskyd. V noci z úterý na středu už v Jihomoravském kraji silně pršelo, takže hladina řeky Blanice už stoupla.

V noci pršelo také na Šumavě a v jejím okolí. Jaroslav Hintermüller z českobudějovického hydrometeorologického ústavu řekl, že na osadě Churáňov spadlo až čtyřicet milimetrů vody.

Zdroj: Reuters / David W Cerny

Je ale třeba si uvědomit, že v jižní části ČR se situace velmi lišila podle místa. Například v některých oblastech spadlo jen o jeden milimetr.

Situace na řece Blanici se ale výrazně zhoršila. Například hladina řeky se ve stanici Blanický mlýn zvedla až o 0,7 metru.

Zdroj: Blesk.cz

Pokud řeka se zvedne na 1,2 metru, bude to znamenat první stupeň povodňové aktivity.

Meteorologové předpokládají, že déšť bude odpoledne slábnout.

Upozorňují, že nyní je pravděpodobné, že by se některé řeky na Šumavě mohly výrazně zvednout, což by znamenalo 1. stupeň nebo 2. stupeň povodňové aktivity.

Zdroj: AKTU.cz

Především meteorologové varují střední a jižní Čechy a také Vysočinu. V některých oblastech z těchto krajů se očekává až 50 litrů vody na 1 metr čtvereční za 24 hodin.

V těchto oblastech bude platit výstraha před nízkým stupněm nebezpečí od úterního večera do čtvrtečního rána.

Řidiči aut by měli být obzvláště opatrní, protože na silnicích bude spousta vody.

Kvůli tak velkému množství srážek se očekává také vzestup hladiny řek na Vysočině, Znojemsku. Totéž platí pro Moravoslezský kraj a Zlínský kraj.

Zdroj: ČTK

Je možné, že se v těchto oblastech dostane také na první stupeň povodňového nebezpečí.

Také ve středu večer lze očekávat bouřky v Moravskoslezském a Zlínském kraji. Bouřka může být doprovázena deštěm, během kterého může být 30 litrů vody na 1 metr čtvereční za 24 hodin.

Meteorologové žádají, aby byli všichni velmi pozorní, zejména řidiči.

Share