Jak se rychle a nadlouho zbavit nepříjemného zápachu obuvi

Dozvíte se, že tento problém můžete vyřešit různými způsoby, aniž byste se vzdali svých oblíbených bot.

Zdroj: ukr.media

Pravděpodobně neexistuje nikdo, kdo by alespoň jednou v životě nepocítil nepohodlí kvůli problémům s botami. A nezáleží na tom, zda jsou nové nebo staré: v obou případech se může objevit nepříjemný zápach.

Příčiny nepříjemného zápachu

Je mnohem snazší zabránit nepříjemné situaci než zběsile hledat způsoby, jak ji odstranit. Proto se nejčastěji objevuje nepříjemný zápach z bot z důvodů, jako jsou:

 • nadměrné pocení nohou;
 • nošení punčoch nebo ponožek ze syntetických materiálů;
 • umělý materiál vnitřní části obuvi;
 • pravidelná hygiena nohou nebo její nedostatek;
 • nesprávná péče a skladování obuvi.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Pokud je příčinou nepříjemného zápachu nadměrné pocení nohou, je nejprve nutné se s ním vypořádat. Jinak žádný deodorant, dokonce ani kvalitní a drahý, problém nadlouho nevyřeší.

Jak se zápachu zbavit?

 • Ostrou vůni z nového páru můžete odstranit pomocí peroxidu vodíku nebo manganu. Stačí otřít vnitřek bot vybraným prostředkem a v případě potřeby postup opakovat.
 • Při řešení tohoto problému pomohou přírodní adsorbenty, které mohou absorbovat nejen přebytečnou vlhkost, ale také pachy. Patří mezi ně soda, mořská sůl, mouka, aktivní uhlí. Stačí boty naplnit a nechat je několik hodin (je to lepší na noc), potom opatrně odstranit adsorbent a otřít povrch hadrem.
 • Chcete-li odstranit zápach, můžete použít lidové prostředky a několik dní otírat vnitřek boty vatou namočenou v octě. Dobrý výsledek je dán ošetřením mýdlovým roztokem, poté octem a znovu roztokem běžného nebo domácího mýdla. Takto natřený pár by měla být důkladně vysušena a větrána.
 • Někdy se v nových výrobcích objeví nepříjemný zápach kvůli vložkám z nekvalitních materiálů. Nejlepší je okamžitě je vyměnit za lepší, měli byste zvolit vrstvu uhlí. Tyto vložky dokonale absorbují vlhkost a pachy.
 • Ve specializovaných prodejnách si můžete koupit deodoranty, které mohou rychle a dlouhodobě eliminovat nepříjemný zápach obuvi. Je nutné zpracovat prostředek na vnitřní povrch výrobků a poté jim dát čas na zaschnutí.
 • Radikální metodou boje proti zápachu je praní v pračce. Tato rada by se však měla vztahovat pouze na kvalitní tenisky nebo běžecké boty.

Jak obnovit svěžest starého, ale oblíbeného páru bot?

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Nejčastější příčinou nepříjemného zápachu je nadměrné pocení nohou. V tomto případě samozřejmě pomůže pouze cílevědomé odstranění tohoto zdravotního problému.

Ale někdy i mírné pocení může vyvolat šíření pachů, zvláště pokud jsou boty vyrobeny z nekvalitních materiálů. Samozřejmě je lepší kupovat boty vyrobené z kvalitních textilií, ale bohužel to není vždy možné.

Jak se zbavit zápachu potu v botách? Nejprve byste se měli postarat o preventivní opatření: dodržujte hygienická pravidla a pravidelně se starejte o nohy, ujistěte se, že na nich nejsou žádné mozoly a puchýře, často měňte ponožky.

Bakterie, které vyvolávají nepříjemný zápach, žijí pouze ve vlhkém prostředí, proto je velmi důležité obuv důkladně vysušit. Nejlepší je to udělat na slunci nebo jako poslední možnost v blízkosti topení. Před odstraněním zápachu potu z bot je velmi důležité jej důkladně osušit.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Následující metody pomohou vrátit obuvi svěžest a příjemnou vůni.

Kůra jakéhokoli citrusu má schopnost absorbovat zápachy. Aby boty opět voněly svěží a čisté, stačí si na stélku dát oloupanou citronovou, grapefruitovou nebo pomerančovou kůru a nechat přes noc. Můžete také použít éterické oleje z citrusů, čajovníku nebo levandule. Na každou stélku musíte nanést doslova pár kapek.

Dobrého výsledku lze dosáhnout použitím silikogelu. Proto boty umyjte a osušte, poté ponožky naplňte látkou a v noci je vložte do boty.

Pro tmavé boty je vhodné drcené aktivní uhlí a pro světlé – soda. V tomto případě v noci nasypte prášek do bot a ráno je vyluxujte, tak se dlouhodobě zbavíte zápachu potu.

Aby se tomu vyhnout, doporučuje se:

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

 • důkladně umyjte a osušte všechny boty, které je třeba skladovat dlouhodobě;
 • ošetřit povrch speciálními prostředky (krémy nebo aerosoly) určenými pro tento konkrétní materiál;
 • naplňte krabici botami s novinami nebo taškami s gelovými kuličkami, které mohou absorbovat přebytečnou vlhkost;
 • po celou dobu skladování několikrát vyndejte boty pro ventilaci.

PSALI JSME: „NAKUPOVÁNÍ OBUVI PŘES INTERNET“ : OČEKÁVÁNÍ VS. REALITA

PŘIPOMÍNÁME: DESET TRIKŮ S OBUVÍ, O KTERÝCH NEVĚDĚLA ANI POPELKA

Share