„Lidé se sundavali roušky, jakože dělají něco proti Babišovi, ale dělali to vlastně proti sobě“: Václav Cílek tvrdí, že odmítání je typické pro Čechy, nyní se to projevuje naplno

Geolog a klimatolog Václav Cílek si myslí, že je potřeba zavádět všechna možná opatření, která dokážou změnit aktuální situaci, nebát se koronaviru a respektovat ho.

Zdroj: rozhlas.cz

Během krize se podle něho pro jevila typická pro Čechy vlastnost – odmítání. „Procházíme evolučním testem,“ řekl pro ČT24 Cílek a dodal, že koronavirová krize je začátkem jiných změn.

Václav Cílek říká, že lidé sundávali roušky s myšlenkou, že něco dělají proti premiérovi a vládě.

Dle odborníka ale dělali to vlastně proti sobě.

„Poslední měsíc si lidé sundavali roušky se spikleneckým výrazem, jakože dělají něco proti Babišovi, proti vládě, ale dělali jsme to vlastně proti sobě,“ řekl Cílek.

Zdroj: Youtube

Překvapilo ho také, že hospody jsou plné a lidé se snaží vypít několik piv před koncem otevírací doby.

Za druhou vlnu podle Václava Cílka může populismus politiků a myšlenka, že koronavir už máme za sebou.

Zdroj: parlamentnilisty.cz

„Sociolog Gustave Le Bon říkal, že osud národa nezáleží na politicích, ale záleží na vlastnostech národa,“ říká esejista a je přesvědčen, že odmítání máme zakořeněné v sobě z dob Rakouska-Uherska a socialismu. Projevuje se prý i dnes.

Cílek dodává, že odmítání se projevuje, když se jedná o dlouhodobý a těžce řešitelný problém. S postupem času si ho lidé prý méně připouští.

Zdroj: novinky.cz

Odborník si myslí, že v budoucnu historici toto období označí jako přelomové. Cílek říká, že budeme chudší a projeví se i klimatické změny.

To ovšem bude prý znamenat, že více budeme zdůrazňovat to, co máme doma a kde žijeme.

Zdroj: mujrozhlas.cz

Tato situace dle názoru Cílka povede ke státnímu egoismu, který následně vystřídá snaha o spolupráci. Nakonec esejista uvedl, že sice budeme o něco chudší, ale poválečná situace se opakovat zřejmě nebude.

Zdroj: ihned.cz

Share