Václav Klaus: „To, co se děje teď, je pro mě konec světa“, řekl bývalý prezident a je nespokojen s plánovaným rozpočtovým schodkem 500 miliard korun

Bývalý prezident České republiky Václav Klaus je zcela nespokojen s novým rozpočtovým schodkem 500 miliard korun. Rozhodl se k tomu vyjádřit. Vyjádřil také svůj názor na program pomoci, který pomáhá udržet pracovní místa pro zaměstnance, ale podle něj to už nemá smysl.

Václav Klaus řekl, že už nelze nic nedělat, protože stát už nemůže mít stejné příjmy jako dříve. Rozhodl se mluvit o tématu nezaměstnanosti.

Zdroj: Blesk / Mária Rušinová

Bývalý prezident uvedl příklad USA, kde míra nezaměstnanosti před krizí byla 4 procenta a nyní činí 14 procent. V Česku je tento ukazatel nyní pod 4 procenty.

„Program antivirus fiktivně chrání pracovní místa“ prohlásil Václav Klaus.

Podle něj už to není efektivní. Podle něj to nezachrání práci lidem, ale jen některým lidem a jejich naději, že budou mít údajně ještě pracovní místo.

Zdroj: Blesk / Jakub Poláček

Bývalý prezident také řekl, že budoucí krize hrozí Česku špatnými následky, právě naše země mezi ostatními zeměmi EU by mohla velmi utrpět.

Podle něj se to může stát, protože Česko je nejprůmyslovější zemí mezi celou EU. V naší zemi pracuje nejvíce lidí v průmyslu.

Také podle něj může pokles úrovně českého HDP dosáhnout 15 až 20 procent, což je hodně. Dodal, že pokles průmyslové výroby v dubnu již činil 33,7 procenta.

Zdroj: Blesk / Karel Kopáč

Bývalý prezident se obává, že pokles HDP by mohl být ještě větší a nechtěl by toho. Podle něj zatím vše vypadá dobře, protože stát mnohým finančně pomáhá.

Václavu Klausovi se také zcela nelíbí programy pomoci od státu. Říká, že tímto způsobem nelze vytvořit prosperitu v ekonomice.

Zdroj: Profimedia.cz

Neřekl, že programy pomoci nejsou potřeba, určitě jsou potřeba, ale organizovat je bylo třeba jinak.

Vysvětlil, že pro realizaci podobných programů pomoci by stát musel několik let předtím udělat nějaké rezervy. To bylo reálné, protože v posledních letech došlo v Česku k velkému ekonomickému růstu.

Zdroj: Právo / Milan Malíček

„To, co se děje teď, je pro mě konec světa“ komentoval Václav Klaus plánovaný schodek rozpočtu ve výši 500 miliard korun.

Podle něj jde o zbytečné plýtvání penězi, které povede k tomu, že Česko bude mít tak obrovské dluhy, že je „budou splácet naše děti, vnuci i vnuci našich vnuků“.

Zdroj: Blesk / Jakub Poláček

Připomněl také, že Česko mělo na konci minulého století velký pokles HDP a tehdy stát fungoval na vyrovnaném rozpočtu. Václav Klaus byl v té době ministrem financí.

Share