Vláda schválila zvýšení důchodů: o kolik více budou dostávat senioři

Valorizace starobních důchodů v příštím roce bude zhruba 839 korun měsíčně. Kabinet už návrh schválil. Informovala o tom ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Jak přesně se změní důchod v roce 2021 a kdo o kolik zlepší svou finanční situaci.

Podle ministryně práce a sociálních věcí bude průměrný důchod příští rok 15 336 korun. Náklady státního rozpočtu na důchody tak budou 28,6 miliardy korun.

Zdroj: Facebook

Každý 1. ledna se zvyšují důchody. Úroveň zvyšování důchodů závisí na růstu cen a růstu reálných mezd. Důchody se zvyšují o růst cent a o 50 procent růstu reálných mezd.

Počítáme-li od července 2019, pak za 1 rok ceny vzrostly v průměru o 3,8 procenta a reálné mzdy vzrostly o 4 procenta. Průměrný důchod by se tak měl zvýšit o 5,8 procenta.

Zdroj: profimedia.cz

Důchody se skládají ze dvou částí, a to z solidární pevné části a ze zásluhové procentní výměry. První solidární pevná část je pro všechny důchodce stejná a rovná se 10 procentům průměrné mzdy v Česku.

To znamená, že tato část nyní činí 3 490 korun. V roce 2021 se zvýší o 60 korun a bude 3 550. V těchto výpočtech není nic složitého.

Zdroj: Blesk / Czech News Center, a.s. / Martin Sekanina

Druhá část zásluhová procentní výměra se počítá podle procentního dílu. Na začátku příštího roku by se tato část měla zvýšít o 7,1 procenta.

Průměrný důchod by tak v příštím roce měl činit 15 336 korun. Pokud se tak stane, pak vláda splní svůj slib, že průměrný důchod před volbami v roce 2021 bude více než 15 tisíc korun.

Zdroj: Profimedia

A co vlastně důchodci dostanou? Jaká budou čísla? Pokud nyní důchodce dostává 8 tisíc korun měsíčně, příští rok se jeho finanční situace zlepší o 380 korun měsíčně.

Pokud je důchod 12 tisíc korun, valorizace bude 664 korun. A pokud člověk dostává 20 tisíc korun měsíčně, bude valorizace činit 1 232 korun.

Zdroj: Blesk / Jakub Poláček

Letos je průměrný důchod o 900 korun vyšší než loni. Kromě toho vláda plánuje vyplatit důchodcům letos ještě jednorázový příspěvek ve výši 5 tisíc korun před Vánocemi.

Vládní politici uvedli, že tento příspěvek je náhradou za stres v období pandemie, mezigenerační solidaritou a kompenzací za zdražení.

Zdroj: Profimedia.cz

Opozičníci ale uvedli, že podle nich je takové jednání vlády úplatkem voličům před volbami. Názory důchodců na toto téma se také rozdělily na dva tábory.

Vláda původně chtěla zvýšit důchody nad míru valorizace. Krize koronaviru však velmi zasáhla ekonomiku, takže vláda byla nucena odmítnout takovou myšlenku. Schodek rozpočtu letos dosáhl rekordních 500 miliard korun.

Share