„Situace je velice vážná“: Po zasedání obnoveného Ústředního krizového štábu jeho šéf Hamáček prohlásil, že stav v Česku je jedním z nejhorších v EU

Vláda znovu aktivovala Ústřední krizový štáb, který v pondělí poprvé zasedal. Jeho šéf vicepremiér Jan Hamáček uvedl, že aktuální situace je velmi vážná.

Ministr řekl, že musíme změnit přístup v bojí s koronavirem, jinak v říjnu tady budeme mít přes 120 000 nakažených. Představuje to riziko pro zdravotnický systém.

Zdroj: tn.nova.cz

„V Evropské unii je ČR v tomto ohledu druhá nejhorší,“tvrdí Jan Hamáček a dodává, že riziková hranice pacientů je stanovená na úrovní 120 tisíc. V tomto případě bude potřeba omezit lůžkovou péči v nemocnicích.

Ministr vnitra rovněž vyzval občany, aby dodržovali bezpečnostní pravidla jako je mýtí rukou, nosili roušky a dodržovali sociální vzdálenost.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Dle Hamáčka krizový štáb má tři pracovní skupiny, které mají za účel komunikovat s kraji, zabezpečovat ochranné prostředky a řešit jejich distribuci.

Cílem štábu je zabránění přeplnění nemocnic a omezit šíření nákazy do rizikových skupin jako jsou senioři.

Zdroj: irozhlas.cz

Důležité je také udržet reprodukční číslo, které nyní činí přibližně 1,6.

ÚKŠ byl obnoven vládou, i když původně premiér byl proti. Vše se ale změnilo, když tlačit začala nejen opozice, ale i hejtmani za hnutí ANO.

Zdroj: irozhlas.cz

Babiš řekl, že hejtmani potřebují dobrou komunikaci s vládou a jednotlivými ministerstvy.

Ministerstvo vnitra se aktuálně také zabývá změnou ústavního zákona o bezpečnosti ČR. Kvůli epidemii novela by rozšířila zákon o nový krizový štáb.

Zdroj: idnes.cz

Návrh je prý úž na stole a jedná se o možnost rychle reagovat v podobných situacích v budoucnu.

Zdroj: denik.cz

Psali jsme: Markéta Konvičková týden po porodu ukázala bříško: jak teď vypadá mladá Maminka

Share