„Důchodci si to zaslouží“: Babiš a Hamáček se dohodli, že senioři dostanou dodatečný příspěvek ve výši 5000 Kč, koalice se shodla i na zrušení superhrubé mzdy

V posledních dnech mnoho Čechů diskutuje o dvou velmi důležitých pro ně tématech, a to jednorázovém příspěvku pro důchodce a zrušení superhrubé mzdy. Vláda se už dohodla, výsledky řekli premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček během tiskové konference.

Důchodci letos navíc dostanou dodatečný příspěvek ve výši 5 tisíc korun, vláda se na tom již dohodla.

Zdroj: tn.nova.cz

„Důchodci si to zaslouží, rostou jim životní náklady. Odmítám, že by to byl nějaký úplatek, s volbami to nemá nic společného,“ komentoval to Andrej Babiš.

Zdroj: Profimedia

Také koalice se dohodla na zrušení superhrubé mzdy. Tedy všichni lidé, kteří si měsíčně vydělají méně než 139 tisíc korun budou platit 15procentní daň.

Ti, kteří vydělávají více než 139 tisíc korun měsíčně, budou platit už výrazně více, a to 23 procent.

Zdroj: Facebook Jana Hamáčka

Premiér vysvětlil, že pokud například člověk vydělavá 36 tisíc korun měsíčně, pak díky snížení daně bude schopen ušetřit každý měsíc navíc 1800 korun. Pro tento návrh je však ještě potřeba získat podporu.

Již delší dobu se ve vládě diskutuje o snížení daně z příjmu. Na tom se shodli lídři hnutí ANO a ČSSD.

Foto: Hans Štembera

Ministryně financí Alena Schillerová předvedla šest možných variant, jak by se to dalo realizovat. Daň z příjmu by mohla být snížena na 15 až 19 procent.

Zdroj: Petr Horník, Právo

Jan Hamáček navrhl, aby byla zavedena progresivní daňová sazba, to znamená, že čím více člověk vydělává, tím více platí daně.

Zdroj: Petr Horník, Právo

Opozice se ale proti takovému návrhu ohradila, přestože souhlasí se zrušením superhrubé mzdy. Nabídka jednorázového bonusu pro důchodce se jim ale příliš nelíbí.

Zdroj: Jan Handrejch, Právo

Vyplatit důchodcům dodatečné peníze navrhla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Share