Vláda znovu selhala v komunikaci: Prymula se omluvil za svůj návrh opatření ohledně registrace v hospodách

Ve čtvrtek ministr zdravotnictví Roman Prymula ve Sněmovně prohlásil, že by v Česku mohlo začít platit opatření, které by nutilo Čechy registrovat se před návštěvou hospody nebo restaurace. To by dle Prymuly usnadnilo trasování nakažených covidem-19.

Poté ale během rozhovoru uvedl, že se s opatřením v nejbližší době nepočítá a za svá slova se omluvil. Popřel to i premiér Andrej Babiš.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Prymula byl nucen reagovat na prohlášení, které pronesl ve Sněmovně. Následně musel vysvětlovat, že registrace při návštěvě restaurace nebude nutná, pokud se budou dodržovat stávající opatření a vše je pouze teoretické.

S velkou pravděpodobností toto opatření zavedené nebude a jedná se pouze o jeden ze mnoha scénářů.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Po krátké době ministr také zveřejnil omluvu na svých sociálních sítích. Tvrdí, že se nepřesně vyjádřil a za svůj čin se omlouvá. Roman Prymula rovněž dodal, že registrace v hospodách určitě nebude povinná, pokud lidé ve velkém budou používat aplikaci eRouška.

Návrh ministra popřel i Babiš a řekl, že jeho slova byla vytržená z kontextu.

Zdroj: irozhlas.cz

Podobné opatření však platí například v Německu či Velké Británii a pomáhá následně trasovat kontakty nakažených pacientů.

Ministr ve Sněmovně uznal, že chytrá karanténa nefunguje naplno a například eRoušku je potřeba aktivněji propagovat, protože se ji stáhlo pouze 560 tisíc uživatelů.

Zdroj: ihned.cz

Dosavadní kapacity dle Prymuly umožňují efektivně trasovat kontakty pacientů s denními nárůsty kolem 300 až 500 případů. Pokud jich je více efektivita klesá.

Jeden z ředitelů restaurace uvedl, že stávající opatření považuje za dostatečná a nevidí důvod zavádět další, která mohou jejich podniky ohrozit.

Zdroj: barrandov.tv

Nesouhlasí s návrhem ministra i prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky Václav Stárek, který říká, že by v tomto případě vláda musela podnikům kompenzovat ztráty na příjmech.

Zdroj: ihned.cz

Share