„Voda stékala do našeho stanu a zaplavila všechno“: Neziskovky žádají, aby řecká vláda co nejdříve převezla všech obyvatel z tábora Kara Tepe na pevninu

Několik neziskových organizací zahájilo petici, která vyzývá evropské vůdce, aby zlepšili zacházení s migranty a uprchlíky na řeckých ostrovech. Výzvu podepsalo 165.000 lidí.

Zdroj: infomigrants.net

Společnou petici podporuje 450 organizací a původně ji zahájily organizace Europe Must Act, Help Refugees, Legal Center Lesbos, Lesbos Solidarity, Doctors without Borders, Refugee Rights Europe a Still I Rise.

Zdroj: infomigrants.net

Petice požaduje evakuaci všech migrantů a uprchlíků zasažených požáry v táboře Moria na řeckém ostrově. Nestátní neziskové organizace také chtějí, aby migranti a uprchlíci mohli svobodněji opouštět řecké ostrovy.

Zdroj: infomigrants.net

S peticí se organizace obrátily na politiky EU a požádaly je, aby „ukončili tuto politiku izolace na řeckých ostrovech“.

Zdroj: youtube.com

„Co je moc, to je příliš. Znovu zdůrazňujeme požadavek, aby se tito lidé mohli přesunout do bezpečného a důstojného bydlení,“ uvádí se ve společném prohlášení, v němž se rovněž požaduje, aby se více evropských zemí dobrovolně rozhodlo přijímat uprchlíky z Řecka.

Zdroj: dw.com

Je to už měsíc od ničivých požárů v bývalém uprchlickém táboře Moria na ostrově Lesbos, který bez přístřeší zanechal více než 12 000 migrantů.

Nedaleko byl zřízen tábor Kara Tepe a většina migrantů a uprchlíků z Morie tam byla přemístěna. Ale mnozí říkají, že podmínky v novém táboře jsou ještě horší než v Morii.

Zdroj: dw.com

Deště zanechaly hluboké louže plné bláta. Někteří migranti uviděli své stany zaplavené vodou.

„Voda stékala do našeho stanu a zaplavila všechno,“ říká DW Ahmad Shuaib Abawi. 26letý Afghánec žije s devítičlennou rodinou v jednom z přibližně 1100 stanů.

Nový tábor Kara Tepe je často označován jako Moria 2. Ještě před přívalovými dešti byl kritiky označen jako „nelidský“. Nyní voda zničila asi 80 z 1100 stanů.

Podle ujištění řeckého ministerstva pro migraci orgány „okamžitě“ začaly problémy řešit. Jak vysvětlují, je normální, že „dočasné ubytování postavené za několik dní narazí na problémy“.

Zdroj: dw.com

Podle řecké vlády žije v Kara Tepe téměř 10 000 lidí. „Je to opravdu hrozné,“ popisuje situaci v táboře Marion MacGregor.

„Lidé se umývají v moři. To vytváří problémy, zejména u žen, které jsou zcela zbaveny soukromí,“ říká reportér.

https://twitter.com/MSF_Sea/status/1314245456189415424

Share