Záchranné služby hlásí, že lidé jim často volají, i když hospitalizace není nutná. Odfiltrovat bezpříznakové pacienty se snaží dispečeři a následně i záchranáři na místě.
Sanitky kvůli zbytečným výjezdům mohou potom chybět na jiných místech například u autonehod.
Jeden ze záchranářů vyzval veřejnost na sociálních sítích, aby v případě pozitivního testu volali záchrannou službu jen, když je to potřeba. Jinak podle něho hrozí přetížení zdravotnického systému.
Záchranář, který na Facebooku vystupuje pod jménem Bořejk da Bubeník napsal, že se často potýkají s pacienty, kteří mají maximálně mírné příznaky onemocnění chtějí být převezení do nemocnice.
Říkají, že se bojí, že jim nezbude lůžko v nemocnici, protože to slyší denně v televizi. Tuto informaci potvrzují i další záchranáři.
„Oproti září se počet ošetřovaných zvedl o 10 procent,“ uvádí Petra Effenbergerová, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje s tím, že situace je opačná oproti té na jaře, kdy se lidé báli jet do nemocnic.
Jana Poštová, mluvčí Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy říká, že pozitivně testované pacienty filtruje již dispečink, který určuje závažnost stavu. Dispečeři berou v úvahu věk, jiná onemocnění a závažnost symptomů covidových pacientů.
Následně už pacienty filtrují na místě záchranáři a rozhodují, jestli je hospitalizace nutná.
Navíc funguje informační linka, která má za účel odlehčit linku 155 a pomoct lidem rozhodnout se, jestli výjezd sanitky potřebují.
Záchranná služba se také stěžuje, že se potýkají i s bezohlednými pacienty, kteří nerespektují odmítnutí příjezdu záchranářů.
Každý výjezd je navíc doprovázen přísnými hygienickými opatřeními a vůz pokažde musí být dezinfikován.
Často se také stává, že pacienti během příjezdu zdravotníků nenosí roušky, stejně jako jejich rodinní příslušníci.
Proces sterilizace trvá 30-60 minut a během této doby je sanitka nepoužitelná.