„Musíme to udělat, protože už nemáme další šanci. Jsme nuceni přijmout opatření“: Zavřeny budou restaurace, bary a kluby, nová opatření vstoupí v platnost 14. října, řekl Roman Prymula

Bary, restaurace a kluby přestanou fungovat až do 3. listopadu. Také dočasně nebudou moci Češi pít alkohol na veřejnosti. Tato opatření byla nezbytná pro to, aby se šíření viru zpomalilo, aby počet nemocných nebyl pro zdravotnický systém příliš velký. Informoval o tom ministr zdravotnictví Roman Prymula prostřednictvím svého Twitteru po pondělním jednání vlády.

„Uzavřeme prostor restaurací a zůstane jen take away,” řekl předseda vlády Andrej Babiš. Nyní je jedním z hlavních cílů, aby reprodukční číslo kleslo na hodnotu 0,8 a méně.

Zdroj: Profimedia.cz

Pokud bude toto reprodukční číslo nižší než 0,8, vláda připouští možnost zmírnění opatření. Vyzvednout objednávku z okénka restaurace bude možné také jen do 20 hodin.

Pro restaurace bude jen jedna výjimka – fungovat budou i nadále hotelové restaurace, ale také jen do 20:00.

Zdroj: nadacecs.cz

Ministr zdravotnictví vysvětlil, že tato opatření pomohou výrazně omezit kontakty lidí, což by mělo pomoci snížit počet přenosů viru.

Zdroj: Ladislav Křivan, MAFRA

Vláda si uvědomuje, že to má ekonomické dopady pro majitele restaurací, barů a klubů, proto budou připraveny speciální programy pomoci. Ztráty budou kompenzovány.

Zdroj: YouTube / WAidid

To bylo provedeno nejen proto, že se děje mnoho kontaktů mezi lidmi v restauracích, ale také proto, že po 8 hodině scházeli velké skupiny lidí na ulicích po uzavření restaurací.

Bude také zakázáno pít alkohol na ulicích. Lidé často používali tento důvod k setkání venku, kvůli čemuž se zvýšil počet kontaktů.

Zdroj: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Ministr zdravotnictví vysvětlil, že to bylo nutné, aby lidé nezneužívali výdejová okénka restaurací. Podle něj už jiná možnost nebyla.

Zdroj: YouTube / Ministerstvo zdravotnictví ČR

„Musíme to udělat, protože už nemáme další šanci. Jsme nuceni přijmout opatření, která by v rámci dvou, tří týdnů dokázala změnit ten explozivní trend, jinak by došlo k přetečení kapacity nemocnic,“ řekl Roman Prymula.

Andrej Babiš a Roman Prymula rozhodně nechtějí, aby se v Česku odehrál podobný scénář jako v Izraeli. Tam se koronavirus šířil tak rychle, že vláda byla nucena přijmout přísná opatření a zemi znovu zavřít do karantény.

Všechna tato opatření vstoupí v platnost 14. října a potrvají do 3. listopadu. Premiér připustil, že pokud bude potřeba, vláda požádá parlament o prodloužení nouzového stavu.

Share