Zvýšení penze v lednu: jak se bude počítat výše zvýšení důchodů

Čeští důchodci budou od ledna dostávat vyšší důchody. Průměrný důchod v Česku přesáhne 15 tisíc korun, to znamená, že starobní důchod bude navýšen o 839 korun. Důchodci nebudou muset žádat o navýšení, bude to realizováno automaticky.

„Na zvýšení důchodu od splátky po 31. 12. 2020 má nárok každý, jemuž byl důchod přiznán od data před 1. 1. 2021,“ bylo napsáno na webu České správy sociálního zabezpečení.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Díky zákonu o valorizaci důchodů dochází ke zvyšování důchodů každý rok. Valorizační číslo vzniká na základě oficiálních statistik.

V příštím roce se důchody zvýší v průměru o 839 korun, tedy průměrný důchod v roce 2021 bude 15 336 korun. Na zvýšení důchodů trvala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Podle ní všichni tito lidé pracovali a odváděli státu část svých peněz formou daní. Stát by se proto měl o tyto lidi ve stáří postarat.

Jak se zvýší důchody? Důchod je rozdělen na dvě části, což je základní výměra a zásluhová část. První část se zvýší o 60 korun měsíčně, druhá část se zvýší o 7,1 procenta.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

To znamená, že lidé, kteří v roce 2020 pobírají důchod nižší než 14 449 korun, pak zvýšení důchodů bude nižší než 839 korun měsíčně, protože to je průměrný ukazatel.

Každý měsíc se v Česku vyplácí 3,5 milionu důchodů. Aby člověk mohl pobírat důchod, musí splnit některé podmínky, z nichž hlavní je účast na důchodovém pojištění potřebnou dobu.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Výše důchodu ale bude záviset na dvou hlavních faktorech. První je, jak dlouhé bylo období důchodového pojištění pro konkrétní osobu a druhá je, kolik si měsíčně vydělával.

PSALI JSME: PO KOM ZDĚDILA GENY KRÁSY: LELA CETEROVÁ UKÁZALA MAMINKU

PŘIPOMÍNÁME: MUŽ SCHOVÁVÁ KLÍČ POD KOBERCEM U DVEŘÍ PRO ZLODĚJE A MÁ PRO TENTO ČIN VELMI NEOBVYKLÉ VYSVĚTLENÍ

Share