Česko dostane vakcíny pro 16 milionů obyvatel: ministr Blatný uvedl, kdy očkování začne a jak bude probíhat

Očkování proti koronaviru se v Evropě očekává už na konci roku, kdy bude schválená aspoň jedna vakcína. Informuje o tom web tn.nova.cz.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný uvedl, že do Česka zřejmě jako první bude dovezená vakcína společností Pfizer/BioNTech. Následně se očekávají výrobky firem Moderna a AstraZeneca. Aplikace vakcín by mohla začít v lednu či únoru.

Očkování/ Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Pro odstartování očkování Evropská léková agentura musí vakcínu schválit. Jako první to nejspíše bude vakcína formy Pfizer/BioNTech. Používají ji už Velké Británii.

Mluvčí EMA Rebecca Hardingová prozradila, že výbor lékové agentury bude zasedat 29. prosince, a pokud údaje o vakcíně Pfizer/BioNTech budou přesvědčivé EMA uzavře své hodnocení na tomto zasedání.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

V případě schválení vakcíny 29. prosince očkování může odstartovat za několik dní.

„Já myslím, že do týdne tady ta vakcína může být, ale celý ten systém se musí připravit adekvátním způsobem,“ uvedl exministr zdravotnictví Roman Prymula s tím, že očekává začátek očkování během ledna.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Jan Blatný před poslanci v Parlamentu prohlásil, že Česká republika s největší pravděpodobností ze začátku dostane vakcíny firmy Pfizer. Dle jeho slov Česko objednalo vakcínu pro 7 milionů lidí vakcinační centra jsou již připravena.

Vakcinolog Roman Chlíbek dodává, že tato vakcína je složitá na skladování a přepravu. Musí totiž být skladovaná při – 70 °C. „Proto není možné to používat v běžných ordinacích, například u praktických lékařů,“ říká odborník s tím, že se potřebné podmínky zajistí v centrálních očkovacích místech.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Ministr Blatný odmítl, že by s těmito centry byly problémy a potvrdil, že zdravotnictví je na očkování připravené.

Otázkou zůstává, kolik Čechu se očkovat rozhodne, protože velká část obyvatelstva je k vakcíně skeptická. Blatný říká, že pro zastavení pandemie potřebujeme proočkovat kolem 60-70 % lidí. Průzkumy však ukazují, že se v Česku nechá očkovat pouze 39% dospělého obyvatelstva.

PSALI JSME: NOUZOVÝ STAV BUDE PRODLOUŽEN DO 23. PROSINCE: KOALICI ANO A ČSSD PODPOŘILA KSČM

PŘIPOMÍNÁME: MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ JAN UVEDL PODMÍNKY, KDY SE MŮŽEME VRÁTIT K NORMÁLNÍMU ŽIVOTU: ZATÍM K TOMU MÁME DALEKO

Share