„Musíme být občansky aktivní a nebojíme se“: spolek Milion chvilek pro demokracii zve své příznivce a chystají další schůzi v úterý

V úterý spolek Milion chvilek pro demokracii chystá demonstraci proti vládě. Vládní opatření však dovolují shromáždění maximálně pěti set lidí, což je v rozporu s plány demonstrantů, který bude mnohem více.

Aktivisté tvrdí, že jsou připravení ke střetům s policií a omezení budou ignorovat.

.

Demonstrace má zatím nad sebou velký otazník, i když spolek Milion chvilek pro demokracii zve své příznivce, aby se v úterý spojili proti vládě.

Někteří aktivisté jsou připravení porušit vládní opatření a zúčastnit se demonstrace, i když jsou zatím shromáždění nad 500 osob zakázány.

Není pro ně prý ani překážkou policie, která by měla dohlížet na dodržování zákona. Jsou připravení jim odporovat.

.

Podle zákona demonstrace je na hraně.

V souladu se zákonem o ochraně veřejného zdraví je možné některá shromáždění omezit.

Podle odborníků na ústavu je však otázkou, jestli se to týká i politických shromáždění.

.

Ústavní právník Jan Wintr tvrdí, že tento zákon nemůže sloužit k zabránění demonstracím, protože by se jednalo o omezení shromažďovacího práva garantovaného listinou.

Spolek se domnívá, že situace je vážná a s demonstrací musí začít co nejdřív. Také chtějí zaměřit svou pozornost na demokratické strany.

.

Právníci nemohou jednoznačně říct, jestli policie může proti demonstrantům zasáhnout a záležet bude na postoji magistrátu.

Aktivisté na sociálních sítích píšou, že jsou připravení a nechtějí se nechat zastrašovat, takže na demonstraci půjdou.

.

Kritici si ale myslí, že účastníků akce může být i méně než 500 osob, což by znamenalo, že se nic řešit nebude.

Share