Téměř 140 žadatelů o azyl bylo ve středu přemístěno z Řecka do Německa prostřednictvím iniciativy financované Evropskou komisí, která pouze v letošním roce přesídlila více než 1000 lidí.
Skupina zahrnovala rodiny s dětmi se zdravotním postižením a více než 50 dětí bez doprovodu dospělých, z nichž většina byla před třemi týdny převezena na řeckou pevninu poté, co několik požárů zničilo středisko Moria na ostrově Lesbos.
„Cítíme vděčnost za lidi, kteří nám pomohli v Řecku, a nikdy na ně nezapomeneme. Nemluvíme německy, ale budeme se snažit naučit se jazyk. Moji bratři žijí v Německu a jsem nadšená, že je po tak dlouhé době znovu uvidím,“ řekla Lina Hussein ze Sýrie.
Rodina Husajnů odletěla do Německa 16. letem organizovaným Mezinárodní organizací pro migraci (IOM).
724 dětí bez doprovodu očekávaje přemístění do jiné země EU.
„Tento milník je svědectvím, že spolupráce mezi partnery může změnit životy dětí a dalších lidí k lepšímu,“ uvedla Ola Henrikson, regionální ředitelka IOM.
Partneři OSN byli rovněž povzbuzeni, že ostatní členské státy EU uvítaly další žadatele o azyl z Řecka.
Celkově bylo v tomto roce z Řecka do Belgie, Finska, Francie, Německa, Irska, Lucemburska a Portugalska přemístěno 1 066 žadatelů o azyl.
Nyni je v Řecku téměř 4 400 dětí bez doprovodu dospělých, které naléhavě potřebují řešení, jako je urychlená registrace, sloučení rodiny a přemístění.
Více než 1000 je vystaveno vážným rizikům, včetně násilí.
„Tyto děti mají právo být v bezpečí a plně se rozvíjet.“ uvedla regionální ředitelka UNICEF pro Evropu Afshan Khanová.
.@UNmigration, @Refugees & @UNICEF welcome the latest relocation of asylum seekers, including #ChildrenOnTheMove, from the Greek islands. More than 1,000 people have now been relocated from Greece to other EU Member States. #ForEveryChild, a safe future https://t.co/j1fB1Ts35f
— UNICEF Europe C.Asia (@UNICEF_ECA) September 30, 2020