Slováci o víkendu otestovali přes 3,5 milionu lidí: Nakažených je jedno procento

Během víkendového plošného testování na Slovensku odhalili 38 359 nakažených osob z celkem testovaných 3 625 332 lidí. To činí 1,06 procenta. Informoval o tom slovenský premiér Igor Matovič (OĽaNO) po pondělním jednání vlády.

Zdroj: youtube.com

Slovenský premiér konstatoval, že jsou schopni identifikovat 2500 lidí denně. Během víkendu se ale podle jeho slov podařilo výrazně rychleji odhalit nejvíce nakažených lidí. Pokud by nebyli v karanténě, nakazit by mohli dalších zhruba 50 000 lidí.

Zdroj: youtube.com

„Právě toto je nejdůležitější během epidemie – velmi rychlým způsobem identifikovat co nejvíce lidí, kteří to mohou šířit dál, dát je do karantény a ochránit takovým způsobem desítky, až možná stovky tisíc lidí,“ řekl Matovič.

Zdroj: spravy.pravda.sk

Nejnižší procento pozitivních podle jeho slov lidí zachytili v okresech Revúca (0,27 procenta), Banská Štiavnica (0,28 procenta) a Rožňava (0,29 procenta).

Zdroj: youtube.com

Nejvyšší podíl pozitivních byl zaznamenán v okrese Čadca (3,22 procenta), Stará Ľubovňa (2,8 procenta) a Púchov (2,65 procenta).

Zdroj: youtube.com

Matovič tvrdí, že se v okrese Námestovo po týdnu snížilo procento zjištěných nakažených z 4,77 na 1,8 procenta.

Zdroj: parlamentnelisty.sk

„To je odpověď všem škarohlídům, kteří říkali, že používat antigenní testy k identifikaci lidí na COVID-19 prostě není správná zbraň,“ podotkl s tím, že se takový efekt očekává na celém Slovensku.

Zdroj: youtube.com

Premiér Slovenska uvedl, že plošné testování může být alternativou pro takzvaný tvrdý lockdown. Zdůraznil také, že pozitivně testování mají dodržet karanténu a také informovat své blízké, kterých mohli nakazit.

Zdroj: youtube.com

Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) si myslí, že v rámci tohoto kola celoplošného testování rezort obrany zvládl úkol úspěšně: „Čísla potvrzují, že projekt má smysl.“

Zdroj: youtube.com

Share