WHO nebo mladá ekologická aktivistka Greta Thunbergová: Kdo letos dostane Nobelovu cenu za mír

Světová zdravotnická organizace je favoritkou na Nobelovu cenu za mír, i když odborníci se domnívají, že silnými kandidáty jsou také Greta Thunbergová a skupiny pro svobodu tisku, uvádí AFP.

Zdroj: thejakartapost.com

V pátek bude znám nositel Nobelovy ceny za mír. V letošním roce na Nobelovu cenu za mír v roce 2020 je 318 kandidátů, z toho 211 jednotlivců a 107 organizací.

Zdroj: russia-now.com

Podle odborníků může letos cenu získat organizace, které aktivně bojují za svobodu tisku, jako například nevládní organizaci Reportéři bez hranic.

Zdroj: youtube.com

Mladá ekoaktivistka Greta Thunbergová patří podle odborníků mezi oblíbené kandidáty na letošní Nobelovu cenu za mír: podle jejich názoru může být cena udělena jak Gretě, tak skupině aktivistů, včetně ní.

Zdroj: youtube.com

Greta by byla druhou nejmladší laureátkou v téměř 120leté historii Nobelových cen.

Zdroj: youtube.com

„I když máte tuto pandemii právě teď, změna klimatu je z dlouhodobého hlediska mnohem vážnější,“ poznamenal norský historik Asle Sveen, který o Nobelově ceně za mír napsal několik knih.

Zdroj: youtube.com

Pandemie koronaviru mezitím posunula Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) na vrchol, těsně před Gretou.

Zdroj: youtube.com

WHO je ale také ostře kritizována za pomalou reakci. Rovněž není známo, zda byla WHO nominována včas.

Zdroj: kp.ua

Odborníci zahrnují další jména, včetně německé nevládní organizace Transparency International, která bojuje proti korupci, Světového potravinového programu (WFP), Organizace spojených národů a generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, německé kancléřky Angely Merkelové a afghánské aktivistky v oblasti práv žen Fawzii Koofiové.

Zdroj: tsn.ua

Dříve bylo také oznámeno, že americký prezident byl nominován na Nobelovu cenu míru, nominace přišla od norského poslance Christiana Tybringa-Gjeddea.

Ale není známo, zda bude uchazečem letos. Odborníci nevěří, že by mohl Donald Trump cenu za mír dostat.

Zdroj: youtube.com

„Trump pravděpodobně získá za své tweety Nobelovu cenu za literaturu, než že získá Nobelovu cenu za mír,“ řekl ředitel norského mírového institutu PRIO Henrik Urdal.

Share