Dědeček odkázal svému vnukovi knihu: Jen o 40 let později se dozvěděl muž tajemství tohoto daru

Muž se rozhodl rozloučit se s rodinným dědictvím, které zdědil po svém dědečkovi. Ale nevěděl ani o skutečné hodnotě staré knihy darované před 40 lety.

Aukční dům Hansons Auctioneers uspořádal historickou aukci první anglické kopie knihy Isaaca Newtona Mathematical Principles of Natural Philosophy, která vyšla v roce 1729.

Vítěz aukce za ni dal 24 tisíc liber, píše Hanson Auctioneers.

Zdroj: medialeaks.ru

Knižní expert Jim Spencer uvedl, že to je rekord pro jejich aukční dům.

„Je to neuvěřitelná suma, ale také je to neuvěřitelně vzácná kniha, která byla vytištěna v nákladu několika stovek výtisků. Úplně první vydání Mathematical Principles vyšlo v roce 1687 v latině a jde do aukcí za miliony dolarů. Dostali jsme první vydání v angličtině, které přeložil Andrew Mott, a to je jedna z nejdůležitějších věcí, které jsme dostali.“

Zdroj: youtube.com

Všechno to začalo tím, že během karantény přišel na poštu aukčního domu dopis od Francouze, obyvatele Normanských ostrovů. Muž řekl, že vlastní starou knihu, a chce vědět, kolik kniha stojí.

Zdroj: medialeaks.ru

Zpočátku byli zaměstnanci Hansons Auctioneers skeptičtí ohledně potenciálního klienta, ale když se osobně objevil na prahu organizace s knihou v ruce, zaměstnanci se seřadili do fronty, aby se dotkli takové relikvie.

Zdroj: medialeaks.ru

Majitel knihy, který si přál uchovat své jméno v tajnosti, děkuje svému dědečkovi za tak velkorysé dědictví.

Zdroj: youtube.com

„Dobře si pamatuji svého dědečka. Bylo mi 14 let, když zemřel. Byl to úžasný člověk, soběstačný a vzdělaný,“ vzpomíná muž.

Share