„Bez hrdinství ruského lidu bychom se nikdy nestali nezávislým národem“: Prezident Zeman poslal Putinovi dopis k výročí konce druhé světové války

Český prezident Miloš Zeman se rozhodl blahopřát ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi k vyročí konce 2. světové války.

Při této příležitosti mu napsal dopis, ve kterém poukázal na hrdinství armády Sovětského svazu a také naznačil, že právě s jejich pomocí se Československo osvobodilo od nacistů.

Také hlava českého státu odmítl přepisování dějin, i když podotkl, že nyní vztahy mezi zeměmi nejsou jednoduché. Tento dopis byl zveřejněn na oficiální webové strance Pražského hradu.

Miloš Zeman oficiálně blahopřál Vladimiru Putinovi k vyročí konce jedné z nejstrašnější válek v historii, druhé světové.

.

Vyjádřil upřímnou vděčnost českého lidu těm vojákům, kteří riskovali své životy a pomáhali Československu bojovat za svou nezávislost.

Prezident ČR dodal, že je stále vděčný, přestože ani po vítězství nad Hitlerem nebyly vztahy mezi Českem a Sovětským svazem jednoduché. Tento vztah i teď není trochu jednoduchý.

Miloš Zemana napsal, že je proti přepisování historie, že Česká republika bude mít na paměti, že v boji za osvobození Československého státu od nacistů zemřelo zhruba 140 tisíc vojaků armády Sovětského svazu.

.

„Bez hrdinství ruského lidu a dalších narodů Sovětského svazu … bychom se nikdy nestali nezavislým asebevědomým národem“ napsal Miloš Zeman ve svém dopise.

Hlava České republiky také vyjádřila lítost, že letos nemohl uctít památku obětí 2. světové války spolu s ruským prezidentem na Rudém náměstí.

Letos ale Ruská federace kvůli epidemie koronaviru vojenskou přehlídku zrušila. V Rusku je už téměř 200 tisíc případů nákazy.

.

Miloš Zeman poslal tento dopis prezidentu Vladimiru Putinovi během těžkého období vztahů s Ruskem. Česko a Rusko se letos na události roku 1945 a 1968 dívají odlišně.

Například Ruská federace byla velmi nespokojená se zbouráním pomníku maršala Ivana Koněva a také s instalací pamětní desky vlasovcům.

Ruští představitelé pohrozili některým českým politikům trestním stíháním. V reakci na to začali někteří čeští politici ostře kritizovat Rusko.

Zdeněk Hřib, Pavel Novotný a Ondřej Kolář dostali policejní ochranu. Česká vláda nechce, aby hrozby přerostly v činy.

Share