„A pak jsem měla také takovou tu vizi, že zachráním celý svět“: Jak studenty dobrovolnici zachraňují lidské životy v nemocnicích

Od začátku druhé vlny infekční nemoci COVID-19 bylo vidět tendenci rostu počtu nakažených. Nikdo ale předčasně si nemohl představit, že činka stoupnou na 15000 nakažených denně, jak to jsme měli.

Zdroj: youtube.com

Jedním z závažnějších problémů je nedostatek míst pro nemocných, ale také i nedostatek medicínského personálu, aby se starali o těch, kdo potřebuje intenzivní lékařskou péčí.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Po vyhlášení nouzového stavu stát umožnil vysokoškolským studentům posledních ročníků dobrovolně pomáhat vyrovnávat s situaci v nemocnicích.

„Když jsem roznášel vodu, tak mě zastavila jedna paní, abych tam si ní povídal. Viděl jsem, že opravdu potřebuje kontakt nebo, protože jim to prostě chybí,“ popsal svůj zážitek jeden ze studentů.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Dalším dobrovolníkem je chlap, který pomáhá koordinačnímu týmu, rozdělovat mediky do nemocnic. Na jaře chat již měl zkušeností, zatím přes léto se to vše uvolnilo. A v době kdy se začala druhá vlna pandemii, tak se přihlásil znovu. “Chodím sem zhruba třikrát týdně. Maximum je 20 hodin týdně,“ vysvětlil.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Mezi dobrovolníky jsou i dívky. Studentka pavího ročníku Marie zatím má více zkušeností s prací v nemocnici. Až se epikami na jaře vypukla, a byly zavřené školy, tak ona se hned přihlásila do skupiny dobrovolníků a do práce se už pustila po půlce března. „A pak jsem měla také takovou tu vizi, že zachráním celý svět,“ řekla z úsměvem Marie.

Share