Kočka, která opakovala vše po své paní, ohromila vědce vysokou inteligencí

Hvězdou sociálních sítí se stala jedenáctiletá Japonská kočka Ebisu z města Itinomiya, která kopírovala chování své paní.

Po paní Fumi Higaki se kočka otočila kolem sebe, otevřela zásuvku, kousla lano a třela se hlavou o předměty. A to vše za pamlsek, který dostala po zdařilých opakováních.

Zdroj: youtube.com

O talentovanou kočku se zajímali vědci z Budapešťské univerzity v čele s Claudií Fugazzovou. O studii psali v časopise Animal Cognition. Někteří kolegové vědců uvedli, že po takovém objevu by se měla dále zkoumat inteligence kočkovitých šelem a ne dělat konečné závěry.

Schopnost kopírovat chování člověka je známkou vysoké inteligence u zvířete. Je známo, že takové schopnosti mají psi a primáti. Neexistovaly však žádné údaje, které by se kočky mohly naučit napodobovat ostatní.

Fumi Higaki je cvičitelka psů. Japonce se podařilo naučit svou milovanou kočičku kopírovat její chování po povelu „udělej to jako já“. Cvičitelka přiznala, že kočka se ráda najedla, a tak reagovala na povel pro jídlo.

Zdroj: youtube.com

Od září do května 2019 vědci navštěvovali Ebisu a sledovali, jak napodobuje Higaki. Cvičitelka za přítomnosti vědců naučila kočku posouvat víko plastového kontejneru a položit tlapky na knihu. Závěrečné testování proběhlo v prosinci. Kočka opakovala pro paní jako známou akci (dotkla se krabice s tlapkou) a nové (třepala se o krabici s čenichem).

V 16 experimentech kočka kopírovala svou paní v 81,2 procenta případů. Jedenáctkrát se dotkla krabice s tlapkou a třikrát se třásla tváří o stůl vedle krabice, ale ne o krabici. Jednou kočka zvedla krabici, i když se měla jen dotknout.

Do konce roku 2019 přestala Ebisa reagovat na povely paničky kvůli onemocnění ledvin. Kočka už neměla zájem hrát si s paní. V červnu 2020 Ebisu zemřela.

 

Share