Americký ministr zahraničí navrhuje pro ruskou vakcínu strategii „nedůvěřujme, ale otestujme“

Podle amerického ministra zahraničí se Rusko a Čína při vytváření vakcíny nesnažily o lékařský, ale o politický průlom. „Svět by měl zkoumat vakcíny, aby se vyhnul ještě větší katastrofě“, řekl ministr Mike Pompeo.

 

Zdroj: Montsame.mn

 

Pokud jde o ruské a čínské vakcíny proti koronavirům, stojí za to dodržovat zásadu „nedůvěřujme, ale otestujme,“ uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve vysílání The Hugh Hewitt Show (text rozhovoru je zveřejněn na webových stránkách show).

 

Zdroj: Spot.uz

 

„Viděli jsme, jak Rusko a Čína spěchají s uvedením těchto vakcín na trh, aby nešlo o lékařský nebo epidemiologický průlom, ale o průlom politický a diplomatický,“ řekl Pompeo.

 

Zdroj: Belsat.eu

 

Podle něj by se celý svět měl velmi podrobně podívat na vakcíny a ujistit se, že jsou založeny na skutečných vědeckých datech.

 

Zdroj: Rbc.ru

 

„Pokud dostaneme vakcínu, která nefunguje, mohlo by to vést k další katastrofě a dalším ztrátám na životech,“ řekl Pompeo. Poznamenal, že Čína „virus již skryla“ a vyjádřil naději, že země nepodnikne žádné kroky, „které ohrozí svět“.

 

Zdroj: Russian.rt.com

 

Vladimir Putin oznámil registraci ruské vakcíny proti koronaviru 11. srpna. Vakcína dostala jméno „Sputnik V“, a byla vyvinuta centrem pojmenovaným podle N.F. Gamalei. Před registrací vakcína prošla dvěma fázemi testování a třetí fáze, které se má účastnit více než 40 tisíc lidí, by měla začít v září.

 

Zdroj: Dw.com

 

Americké úřady již dříve vyjádřily skepsi ohledně ruské vakcíny. Bílý dům kritizoval zejména načasování a metody testování a hlavní specialista na infekční onemocnění v zemi Anthony Fauci zpochybnil její bezpečnost. 26. srpna šéf Bílého domu Mark Meadows oznámil, že USA ruskou vakcínu nepoužijí, s odvoláním na „nejvyšší zdravotní a bezpečnostní standardy na světě“.

 

Zdroj: BBC.com

 

Některé země zároveň vyjádřili zájem o ruskou vakcínu. Zájem projevily zejména Srbsko, Mexiko a Vietnam, který se rozhodli vakcínu koupit. Kirill Dmitriev, generální ředitel Ruského fondu pro přímé investice (RDIF), uvedl že fond obdržel žádosti o vakcínu již z 20 zemí.

 

Share