Arménie a Ázerbájdžán se dohodly na příměří v Karabachu

Výsledkem dlouhých jednání mezi Arménií a Ázerbájdžánem byla dohoda o příměří, která vstoupí v platnost dnes, 10. října 2020 od 12:00.

 

Zdroj: bbc.com

 

Podrobnosti: Obecně se strany dohodly na čtyřech bodech:

Příměří pro výměnu vězňů a dalších zadržených, těl mrtvých, k čemuž dojde u prostředníků a podle kritérií Červeného kříže;

 

Zdroj: youtube.com

 

Další koordinace podmínek režimu příměří;

 

Arménie a Ázerbájdžán, zahajují jednání o mírovém urovnání konfliktu které zprostředkovává Minská skupina OBSE;

 

Zdroj: eadaily.com

 

Potvrzení stran o neměnnosti formátu jednání.

 

Příslušné body představil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který při těchto jednáních působil jako prostředník.

 

Co předcházelo

Devátého října začalo v Moskvě jednání mezi ázerbájdžánským ministrem zahraničí Jeyhunem Bayramovem a arménským ministrem zahraničí Zohrabem Mnatsakanyanem o urovnání konfliktu v Náhorním Karabachu.

 

Zdroj: wikipedia.org

 

Pozadí konfliktu

Od 27. září pokračovaly intenzivní nepřátelské akce na linii kontaktu mezi Ázerbájdžánem a samozvaným Náhorním Karabachem.

Ázerbajdžán oznámil ostřelování města Ganja, druhého největšího města v zemi, spáchaného z území Arménie, což však bylo v Jerevanu popřeno. Náhorní Karabach oznámil ostřelování.

 

Zdroj: massispost.com

 

Ministerstvo obrany Ázerbájdžánu oznámilo, že ztráty arménské armády v Náhorním Karabachu od obnovení konfliktu jsou až 2300 zabitých a zraněných. Arménie tuto informaci popřela.

Minská skupina OBSE, která se zabývá konfliktem v Náhorním Karabachu, vyzvala k okamžitému příměří, zejména z humanitárních důvodů – ke sběru těl obětí.

 

Share