„Bezdomovectví je celospolečenský problém a samo o sobě pochopitelně není protiprávní“: starosta Prahy 3 spolu se strážníky policie vyrazil na noční službu

Žižkovští upozornili postupně na park Radost u stadionu FK Viktoria Žižkov, který však patří soukromé firmě, Škroupovo náměstí a především roh ulic Zelenky Hajského a Jeseniova u zeleného kopce vedoucího na Parukářku neboli do parku Vrch sv. Kříže, kudy chodí třeba i rodiče s kočárky. Nedaleko jsou navíc dvě mateřské školky či soukromý sportovní klub. Lidé sem chodí venčit psy. A mnoho komentářů si stěžuje na neúnosnou a „nechutnou“ situaci.

Zdroj: facebook.com

Jiří Ptáček, starosta Prahy 3, spolu se strážníky městské policie na noční službu. Ptáček se zrovna „trefil“ do období, kdy obyvatelé Žižkova a okolí si čím dál častěji stěžují na problémy s lidmi bez domova. Radnice chce situaci řešit a rozhořčeným místním občanům pomoct.

Na facebookových skupinách, které sdružují obyvatele Prahy 3, se v posledních dnech čile diskutuje o bezdomovectví či o rušení nočního klidu opilci, kterých kvůli koronavirovým omezením restaurací na ulicích a parcích přibývalo.

Zdroj: facebook.com

Na konci června se na sociální síti objevila fotografie, kterou zachytila jedna z obyvatelek z okna bytu. Snímek ukazuje, jak skupinka lidí popíjí alkohol a následně spí na papírových kartonech, přičemž jeden muž se zřejmě ve spánku pomočil na chodník. Místním vadí neustálý nepořádek, smrad nebo obtěžování kolemjdoucích ze strany bezdomovců, kteří dost často bývají obnažení nebo chtějí vyžebrat peníze. Příspěvek rozpoutal diskuzi a vyburcoval k reakci i starostu Ptáčka.

Zdroj: facebook.com

„Na jednu stranu existuje velká společenská poptávka problematiku řešit, jenže bezdomovectví je celospolečenský problém a samo o sobě pochopitelně není protiprávní,“ napsal žižkovský starosta po absolvování noční směny v terénu se dvěma strážníky.

„Kapacita záchytné stanice je limitována a poskytovat nocleh všem lidem bez domova pod vlivem alkoholu je finanční utopie. Samospráva dokáže poměrně dobře řešit problémy těch, kteří pomoci chtějí, ale selhává u těch, kteří pomoc odmítají. Strážníci tady každou noc zažívají neuvěřitelné příběhy a už samotná přítomnost v ulicích má významný preventivní efekt,“ dodal Ptáček.

Zdroj: facebook.com

„Problém je, že se počet zdejších lidí bez domova zvětšuje (takže se zvětšuje i nepořádek a množství výkalů v parku), přicházejí noví a obávám se, že zde za chvíli můžeme mít prostor podobný parku u hlavního nádraží,“ napsala Julie Stomeová v narážce na nechvalně proslulý „Sherwood“.

Zdroj: facebook.com

Klidný život narušují (zdaleka nejen) bezdomovci také na Škroupově náměstí, kde je dokonce konzumace alkoholu zakázána vyhláškou. Podle jedné z občanek jsou lidé, kteří žijí pod vysílačem celý život, znechucení – teď je navíc podle ní situace neúnosná: „Nevím, proč by se všichni měli podřizovat pojídání a popíjení na ulici. Na malém městě by to neprošlo, ale v Praze je povoleno řádit.“

Ptáček v diskuzi upozornil nespokojené občany, že nedokáže garantovat úspěšné řešení problému s bezdmovectvím v metropoli.

Share