Bond, rytíř a idol žen: Jak se bude vzpomínat na Seana Conneryho

Britský herec Sean Connery zemřel nedávno ve věku 90 let. Stal se prvním hercem, který hrál slavného agenta 007 a jediným hercem Jamese Bonda, který získal Oscara.

Zdroj: youtube.com

 

Conneryho tvůrčí cesta

Sean Connery se narodil v roce 1930 v Edinburghu v jednoduché rodině. Jeho matka byla uklízečka a jeho otec byl dělník a řidič kamionu. V mládí začal Connery pracovat jako mlékař, později vyzkoušel řadu dělnických profesí. Podle jeho vlastního přiznání bylo nejhorší prací v tomto období leštění rakví. „Nebyl jsem v tom dobrý,“ vysvětlil Connery v rozhovoru.

 

Zdroj: vesti.ru

 

Na počátku 50. let se Connery začal zajímat o kulturistiku. Současně nastoupil do práce v Edinburgh Royal Theatre. Prvním celovečerním filmem Seana Conneryho byl film No Way Back (1957), celkem měl více než 80 televizních a filmových rolí za svou kariéru.

 

Zdroj: championat.com

 

Sean Connery se proslavil rolí zvláštního agenta Jamese Bonda. Stal se prvním hercem, který se objevil v tomto snímku – ve filmu „Dr. No“ (1962). Ian Fleming, tvůrce postavy, zpochybnil hercovu volbu s tím, že si Bonda představoval jinak.

 

Zdroj: gazeta.ru

 

Connery hrál celkem v sedmi bondovkách. No ve filmech se neobjevil od roku 2003 (ale dělal hlasové hraní). Během této doby se mu zejména podařilo odmítnout roli Gandalfa v trilogii „Pán prstenů“, přestože mu bylo za každý film nabídnuto 6 milionů dolarů.

 

Zdroj: iz.ru

 

V roce 2000 tvrdě promluvil o filmovém průmyslu: „Už mě unavuje jednat s idioty. Mezi těmi, kdo vědí o kinematografii, a těmi, kdo dávají filmům šanci, se stále prohlubuje propast. Jediná věc, kterou nemůžete v Hollywoodu mluvit, je „Nevím“. Objevíte se ve filmu a pak si uvědomíte, že režisér natočil kompletní nesmysl.“ Jeho jedinou prací od té doby bylo dabování animovaného filmu Sir Billy o skotském veterináři z roku 2012.

 

Zdroj: strana.ua

 

V roce 1989, ve věku 59 let, se Sean Connery stal nejstarším sexuálním symbolem – titul mu udělil časopis People. Titulní titulek řekl, že Connery ani nemusel předstírat. O deset let později stejný časopis označil herce za nejsexy muže 20. století.

 

Zdroj: gents-blog.ru

 

Mezi četné filmové ceny Seana Conneryho patří Oscar (za vedlejší roli ve hře The Untouchables v roce 1988), tři ceny BAFTA a dva Zlaté glóby.

V roce 2000 získal herec rytířství a stal se sirem Seanem Connerym. Po ceremoniálu, který se konal v Edinburghu, řekl, že je to pro něj jeden ze dnů, které způsobují zvláštní hrdost.

 

Zdroj: youtube.com

 

Conneryho smrt se stala známou světu 31. října, kdy slavný herec zemřel na Bahamách.

 

Share