„Nemám právo opustit Bělorusy“: Lukašenko přes masové protesty nečekaně složil přísahu a je po šesté prezidentem

Nově zvolený běloruský prezident Alexandr Lukašenko se tajně složil dnes slib a pošesté nastoupil do funkce prezidenta, informuje o tom BelTA.

Inaugurace se konala v Paláci nezávislosti a nebyla vysílána. Bylo pozváno několik stovek lidí, podle novinářů to byli jak vrcholní představitelé státu, tak i vedoucí místních úřadů, zástupci státních médií, vědci.

Zdroj: youtube.com

„Nemohu, nemám právo opustit Bělorusy, kteří spojili s vývojem státu nejen politické preference, ale také osud, budoucnost dětí, každého, kdo zůstal věrný zemi v obtížném období pro Bělorusko,“ řekl Lukašenko.

Alexandr Lukašenko přednesl text prezidentské přísahy v běloruštině a poté v ruštině. Inauguraci nazval dnem společného vítězství a zaznamenal „vytrvalost a odvahu“ státních zaměstnanců.

Zdroj: eoruintegration.com

Datum inaugurace bylo skryto. Podle běloruských zákonů se slavnostní inaugurace musí uskutečnit do dvou měsíců po volbách, které se konaly 9. srpna. Lukašenko tento termín dodržel.

Zdroj: bbc.com

Opozice připomněla, že EU neuznává jeho vítězství.

Pavel Latuško, člen opoziční Koordinační rady, označil situaci za „bezprecedentní“ a dodal: „Odcházející prezident, který tvrdí, že ve volbách získal více než 80 procent hlasů, provedl speciální operaci sebeinaugurace. Pod ochranou OMON (zásahových jednotek policie), v atmosféře tajnosti, v úzkém kruhu narychlo přivedených úředníků.“

Zdroj: tb8.md

Podle jeho názoru povaha slavnostního obřadu nakonec ukončila Lukašenkovu legitimitu v očích občanů země a světového společenství.

Share