Stále více důchodců pobírá penze z České republiky v zahraničí. Za posledních 10 let se jejich počet zvýšil asi o dvě třetiny.
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) v loňském roce poslala peníze do zahraničí asi 98 300 důchodcům, v roce 2010 jich bylo asi 59 600. Většina důchodů putovala na Slovensko, více než 35,3 tisíce. Vyplývá to ze statistik ČSSZ.
Starobní nebo invalidní důchody dostávají z České republiky lidé, kteří v zemi pracovali, platili důchodové pojištění a splňovali další podmínky.
V budoucnu je pravděpodobné, že počet českých penzí odeslaných do zahraničí vzroste. Počet zahraničních pracovníků, kteří rovněž přispívají do důchodového systému, se v posledních letech zvýšil.
V loňském roce Česká republika poslala do slovenské části bývalého společného státu přibližně 20 800 starobních důchodů. Do Německa bylo posláno o 3 900 důchodů méně. Následovalo Polsko s 13 700 starobními důchody.
Kanada, USA, Švýcarsko, Rakousko, Austrálie, Řecko a Bulharsko jsou také v první desítce zemí. Vláda do těchto zemí posílá peníze 1 600 až 4 000 seniorů a seniorek.
Do první desítky zemí, kde se vyplácí nejvíce invalidních důchodů z České republiky, patří Slovensko, Německo a také Velká Británie, Bulharsko, Ukrajina, Španělsko, Švýcarsko a Švédsko.
Například v roce 2010 dostala Ukrajina 16 českých invalidních penzí, loni až 63. Na Slovensku pobírá český invalidní důchod přibližně 8100 lidí, v Polsku skoro 1100, v Německu asi 800 a v Rakousku asi 260 osob.
Vyplácení peněz má na starosti Česká národní banka (ČNB).
Pro získání důchodu v zahraničí musí lidé pravidelně vyplňovat potvrzení o pobytu v zahraničí a žádost o výplatu do zahraničí. Formuláře jsou na webu úřadu.