„Ani jedna osoba neudělala více pro to, aby se svět soustředil na změnu klimatu“: Letošní Nobelova cena za mír by mohla připadnout Gretě Thunbergové

Letošní Nobelovu cenu za mír by mohli získat zelená aktivistka Greta Thunbergová a hnutí Pátky pro budoucnost, aby přitáhli pozornost světa k boji za lepší ochranu klimatu, říkají skandinávští odborníci.

Držitel Nobelovy ceny (1 milion dolarů) bude vyhlášen v Oslu 9. října z 318 kandidátů.

Zdroj: glavcom.ua

Sedmnáctiletá švédská aktivistka byla nominována třemi norskými zákonodárci a dvěma švédskými poslanci.

Pokud by Greta zvítězila, získala by ocenění ve stejném věku jako pákistánská bojovnice za právo dívek na vzdělání Malala Júsufzaiová, která je od roku 2014 nejmladší laureátkou Nobelovy ceny.

Norský historik a autor několika knih o této ceně Asle Sveen uvedl, že Thunbergová bude velmi silnou kandidátkou na letošní Nobelovu cenu za mír.

Zdroj: dw.com

„Nynější rozsáhlé požáry na západním pobřeží Spojených států a stoupající teploty v Arktidě nenechávají lidi na pochybách, že jsme svědky globálního oteplování,“ uvedl Asle Sveen a dodal v rozhovoru s agenturou Reuters, „ani jedna osoba neudělala více pro to, aby se svět soustředil na změnu klimatu, než ona.“

Zdroj: ua.korrespondent.net

Nobelův výbor udělil cenu ekologům již dříve: dostali cenu Wangari Maathaiová v roce 2004 za kampaň vysazování 30 milionů stromů po celé Africe a v roce 2007 Al Gore za kampaň upozorňující na riziko globálního oteplování.

„V době koronavirové krize by se Nobelův výbor mohl rozhodnout zdůraznit hrozbu pandemií pro světový mír a bezpečnost,“ prohlásil Dan Smith, ředitel Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI).

Zdroj: hindustantimes.com

Protestní hnutí Pátky pro budoucnost začalo v roce 2018, kdy Greta zahájila první školní stávku pro klima ve Švédsku.

„Greta je v letošním roce nominována znovu, stejně jako tomu bylo v případě Malaly,“ řekl Sveen.

Share