Česká pošta porušila zákon: „Musí vymyslet způsob, jak odvrátit existenci faktického rizika možného ohrožení zdraví milionů uživatelů,“ řekla ředitelka SÚKL

Státní ústav pro kontrolu léčiv v pondělí uvedl, že Česká pošta porušila požadavky zákona na distribuci zdravotnického materiálu. Jde o to, že pošta posílala seniorům roušky a respirátory v běžných papírových obálkách.

Česká pošta má nyní velmi náročný úkol. Je třeba vymyslet způsob, jak tuto situaci za tři dny napravit. Bude také nutné přijmout preventivní opatření.

Zdroj: Petr Topič, MAFRA

„Je to tedy nyní pošta, která musí konat a vymyslet způsob, jak odvrátit existenci faktického rizika možného ohrožení zdraví milionů uživatelů,“ řekla Irena Storová, ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Když Česká pošta předvedla, jak pracovníci balili roušky a respirátory, téměř okamžitě se objevila kritika.

Foto: Danuše Burešová

Někteří byli pobouřeni tím, že roušky byly vytaženy z původních obalů a vloženy do běžných papírových obalů. Jiní kritici pochybovali o kvalitě respirátorů.

Zdroj: Michaela Říhová, ČTK

Odborník na zdravotní právo Ondřej Dostál vysvětlil, že lidem, kteří balili zdravotnické materiály, může hrozit pokuta až do dvou milionů korun.

Zároveň dodal, že vládě za to nic nebude, maximálně je to veřejné odsouzení, ale nic víc.

Zdroj: Twitter Česká pošta

Kvalitu respirátorů potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček. Vybalené roušky z původního obalu se ale staly důvodem ke kontrole Statního ústavu pro kontrolu léčiv.

Ministr vnitra Jan Hamáček a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odmítli cokoliv komentovat před oficiálním závěrem kontroly.

Zdroj: Twitter Česká pošta

Mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Barbora Peterová řekla pro iDNES.cz, že podle zákona musí být zdravotnické prostředky dodány koncovému spotřebiteli bez porušení původního obalu.

Zdroj: Twitter Česká pošta

Zástupci pošty uvedli, že nešlo o zdravotnické materiály, ale o osobní ochranné pomůcky. Koncem minulého týdne pošta dokončila rozesílání všech roušek a respirátorů seniorům.

Tato akce na pomoc starým lidem stála pro stát 15 milionů Kč.

Share