Česká zdravotnická zařízení zvládají epidemii koronaviru s přehledem: rezervy jsou i 90 %

Nápor nemocných zdravotnická zařízení zvládá. Některá pravidla a doporučení se stala klíčem k udržení kapacity nemocnice: držet si odstup, nosit roušky, nesetkávat se ve větším počtu. A povedlo se, Češi většinu pravidel proti šíření epidemie dodržovali. Hlavní je rozložit křivku nakažených v čase pro lepší pohled na situaci.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Výsledkem je nepřetížené zdravotnictví, které má stále rezervy i na pacienty s jinými diagnózami než COVID-19. V posledních týdnech navíc stabilně klesá jak počet hospitalizovaných osob s koronavirovou infekcí, tak i procento s těžkým průběhem nemoci. Za celou dobu nepřekročil jejich počet 450 hospitalizovaných.

Následující graf ukazuje vytíženost zdravotnického systému – počet volných lůžek, který je rozdělený na pacienty s COVID-19 a pro ty bez něj, dále také počet vytížených lékařů a sester nebo přístroje.

Zdroj: ÚZIS

Jinde tak optimistická situace není. Nemocnice v New Yorku ve druhé polovině března byly tak plné, že pacienti umíráli již v čekárně, podle novin New York Times. V té době byl denní nárůst nakažených i pět tisíc za jediný den.

Fotograf: Vojtěch Veškrna

Fotografie a videa vyčerpaných lékařů a sestřiček v italské Lombardii obletěly svět stejně jako záběry převozu mrtvých do oblastí, kde situace nebyla tak vážná.

Zdroj: reuters.com

Kritická byla situace i ve španělském Madridu. Pacienti leželi na zemi chodeb, nemocnice nebyly schopné přijímat další nakažené. Urgentní příjmy hlásily třikrát více lidí, než byla jejich kapacita.

Zdroj: reuters.com

V Indii je dokonce situace natolik vážná, že v nemocnici v Bombaji více nakažených sdílí jedno lůžko. V zemi se zatím nakazilo novým koronavirem téměř 300 tisíc lidí a více než 8 tisíc nemoci podlehlo.

Share