Dle epidemiologa Prymuly Česko je na hranici exponenciálního růstu nakažených covid-19: nová opatření budou mít účinek až za několik týdnů a za růst počtu nakažených mohou prý i lidé, kteří nedodržují pravidla

Epidemiolog Roman Prymula tvrdí, že Česko je na hranici exponenciálního růstu v souvislostí s covid-19. Nová opatření budou mít účinek až za několik týdnů a za růst počtu nakažených mohou prý i lidé, kteří nedodržují pravidla.

Prymula však zdůraznil, že není správné říkat, že nová opatření jsou k ničemu. Jejich účinek se projeví za několik týdnů.

Zdroj: e15.cz

Zavírání celé ekonomiky zatím ale nehrozí. Za rekordní denní nárůsty dle epidemiologa může rozvolňování a také chování lidí.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

„Dneska to řada lidí bohužel podceňuje,“ řekl Prymula s tím, že pak vidíme výsledek.

Bývalý náměstek ministra zdravotnictví promluvil i o klinických kapacitách. Jsou sice vysoké, ale nesmíme to prý podcenit. Je důležité nepustit tato čísla do exponenciálních křivek.

Zdroj: blesk.cz

Je proto potřeba chránit rizikové skupiny občanů, které nemoc snášejí mnohém hůř. Tímto způsobem klinická kapacita nebude tak ohrožená.

Roman Prymula dodal, že regionálními opatřeními bude velmi složité ohnout epidemii zpátky. Navíc prohlásil, že promořenost populace je aktuálně vysoka a důkazem jsou denní přírůstky nemocných.

Zdroj: barrandov.tv

V Praze jsou už schválená další opatření, která se týkají například nošení roušek v obchodech a omezují provozní dobu barů a restaurací. Roman Prymula uvažuje o tom, že by se roušky mohly nosit i v dalších vnitřních prostorách.

O tom, jakých zařízení a podniků se to dotkne budou jednat odbornici dle dostupných dat.

Zdroj: aktualne.cz

Share