„Nemáme tu obnovení epidemie jako v mnoha jiných zemích“: Švédsko ohlásilo nejméně nově nakažených koronavirem od března

Švédsko, jehož liberální přístup ke Covidu z něj učinil celosvětovou výjimku, zaznamenalo nejméně nově nakažených koronavirem od března, zatímco v mnoha evropských zemích došlo k výraznému nárůstu nových případů nákazy.

Toto je uvedeno v deníku The Guardian.

Zdroj: svd.se

Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) počet nových infekcí ve Švédsku dosahuje za 14 dní 22,2 na 100 000 obyvatel.

Pro srovnání je toto číslo 279 ve Španělsku, 158,5 ve Francii, 118 v České republice, 77 v Belgii a 59 ve Velké Británii. Všechny tyto země zavedly letos na jaře přísnou karanténu, což Švédsko neudělalo.

Zdroj: internationalen.se

Ve 22 z 31 evropských zemí, ze kterých má ECDC údaje, je vyšší tempo nákazy koronavirem. Nové případy ve Švédsku se šíří přibližně stejným tempem jako na konci března.

Situace je lepší než ve Švédsku, pouze v Německu, Finsku, Litvě, na Islandu, v Polsku, na Kypru, v Lotyšsku a Lichtenštejnsku. Údaje švédské Agentury pro veřejné zdraví ukázaly, že pouze 1,2 procenta z 120 tisíc provedených testů za toto období bylo pozitivních.

Zdroj: forskming.se

Třináct pacientů s Covid-19 je na jednotkách intenzivní péče švédských nemocnic a míra úmrtnosti na koronavirus v zemi za sedm dní je nulová.

„Nemáme tu obnovení epidemie jako v mnoha jiných zemích,“ uvedl švédský hlavní epidemiolog Anders Tegnell.

Zdroj: sverigestario.se

Taktika Švédska byla v zahraničí kritizována kvůli vysokému počtu úmrtí na koronavirus.

Počet obětí koronaviru v zemi je 574 lidí na milion obyvatel, což je více než pětkrát více než v Dánsku a 10krát více než v Norsku a Finsku.

Zdroj: svd.se

Hlavní švédský epidemiolog trvá na tom, že vysoká úmrtnost není způsobena strategií, ale neschopností zabránit katastrofickému šíření viru v domovech pro seniory.

Zdroj: blt.se

Share