Co všechno by měli rodiče obětovat a co neobětovat pro štěstí svých dětí

Život pro sebe nebo pro děti je obtížná otázka, před kterou rodiče stojí pravidelně, a je jí těžké vyřešit. Je to ještě horší, když otcové a matky dostali všechno svou vlastní tvrdou prací a jejich potomkové jen sní o tom, že ke všemu přijdou velice lehko.

 

Zdroj: freepik.com

 

Konflikt mezi rodiči a dětmi byl následující:

„Můj otec a máma žijí spolu v obrovském troj ložnicovém bytu. A moje žena a já jsme s dětmi nuceny se schoulit v ubohé garsonce! Rodiče jsou tvrdohlavý nerozumějí náznakům…“

 

Zdroj: freepik.com

 

Žít pro sebe?

„Rodiče mají obrovský byt se dvěma ložnicemi a naše garsonka je příliš přeplněná. Zpočátku bylo místa dost, ale jako děti vyrostly, volné území se zmenšovalo. Plánovali jsme dát každému dítěti zónu osobního prostoru, ale místnost byla natolik stlačená, že jsme začali chodit bokem mezi nábytek.

 

Zdroj: freepik.com

 

Dostali jsme byt za dobrou cenu – od samého začátku vypadalo bydlení mimo naše rodiče jako sen. Nyní ale děti nemají absolutně žádný prostor. Když u nás zůstal můj otec, všiml si těsnosti a nepohodlí, nabídl se, že se k nim nastěhuje, a tento byt bychom pronajali za peníze. Matka ale odpověděla důrazným odmítnutím a smyslela si „ žít pro sebe “.

 

Zdroj: freepik.com

 

Soud bez přestupků

Nehádal jsem se, protože nemůžete převychovat své rodiče, nýbrž jejich rozhodnutí změnit, proto to bude nadále tak komplikované. Proč ale neuvažují o možnosti výměny bytů? Moje děti a já bychom se ve třípokojovém bytě cítili velice dobře a otec a matka by se mohli přestěhovat do jednopokojového bytu.

 

Zdroj: youtube.com

 

Současně, oni předstírají, že nerozumí našim narážkám – „Nerozumím celé podstatě tohoto „života pro sebe“. Ostatní rodiče žijí jen kvůli svým dětem a vnoučatům, snaží se jim zjednodušit život, a to je dělá šťastnějšími.“

 

Zdroj: freepik.com

 

Jaký je výsledek

Po tomto rozhovoru jsem se rozhodl ušetřit nějaké peníze a vyměnit naši garsonku za prostornější byt. „Prozatím můžete být stále trpěliví. A přesto život ve stísněných podmínkách dělá rodinu více sjednocenou. Doufám, že v budoucnu bude možné realizovat naše plány a konečně získáme dobré hnízdo. “

 

Zdroj: freepik.com

 

Ačkoli se zvenčí tyto nabídky výměny bytů zdají komické a „život pro sebe“ v moderní společnosti se stává trendem, stále existuje určité minimum, které mohou rodiče svým dětem dát. Mluvíme o slušné výchově, vzdělání a pokud možno pomoci při hledání zaměstnání. Koupě samostatného bytu je již příjemným bonusem, ale není nutností.

 

Zdroj: freepik.com

 

Samozřejmě nechat dítě odejít a „postavit se“ na všechny čtyři po dosažení 18 let je příliš kruté, ale není nerozumné mu účtovat „nájemné“ a tak ho připravit na skutečný život. Každý však bude mít na tuto věc svůj vlastní názor. Hlavní věcí je být rodičem v plném smyslu slova a nejen být nazýván rodičem.

 

Share