„Potřebujeme osobnosti, kterým můžeme důvěřovat“: Zuzana Čaputová opět navštívila Česko

Soudci mají jako jediní možnost nastavit zrcadlo justici, řekla v úterý prezidentka SR Zuzana Čaputová na konferenci právníků ve městě Kroměříž v České republice.

Informovala o tom Zuzana Čaputová na webu prezidentky.

Zdroj: spravy.sk

Čaputová ve svém projevu upozornila i na potřebu uzdravení justice.

„Slovenská justice požívá vysokou nedůvěru veřejnosti, jednu z nejvyšších v rámci zemí EU,“ řekla slovenská prezidentka.

Téma spravedlnosti a boje s korupcí se podle Čaputové patří k hlavním politickým tématům na Slovensku.

Zdroj: prezident.sk

„Proto je přirozenou ambicí představitelů výkonné a zákonodárné moci zásadněji přispět k uzdravení justice,“ řekla na konferenci.

Podle prezidentky je nesmírně důležité si uvědomovat potřebu sebalimitácie dočasných držitelů veřejné moci, která má vést ke zdrženlivosti a velké míře pozornosti ve vztahu k justici.

Zdroj: domov.sme.sk

Zdůraznila také potřebu sebereflexe soudcovského stavu, schopnost reagovat na selhání jednotlivců a tím přispívat k zajištění zodpovědného výkonu soudnictví.

„Tím spíše, že právě soudci jako jediní mají možnost nastavit justici zrcadlo, aniž by je kdokoliv mohl obvinit z toho, že zasahují do její nezávislosti,“ informovala Čaputová.

Zdroj: info.sk

Slovensko dnes podle Čaputové více, než kdykoli předtím, potřebuje slyšet hlas moudrých a ctihodných soudců.

„Ne náhodou byly profese jako farář, lékař, učitel a soudce nejvyššími autoritami ve společnosti. Potřebujeme osobnosti, kterým můžeme důvěřovat, abychom mohli důvěřovat institucím a abychom mohli důvěřovat demokracii.Protože toto všechno je nyní v sázce,“ zdůraznila prezidentka Slovenské republiky v projevu o etice v právu.

Share