Dopis na rozloučenou sedmadvacetileté dívky, který změní pohled člověka na život

Ona odešla do nebe 4. ledna 2018 – agresivní forma rakoviny doslova spálila dívku za rok. Den před smrtí se Holly Butcherová podělila s „těmi, kteří zůstávají“ o své myšlenky a řekla, s čím se rozloučí nejvíce a co je ve skutečnosti nejcennější v životě.

Zdroj: fit4brain.com

Je to velmi zvláštní – pochopit a přijmout skutečnost, že už v podstatě nežijete, ve věku 26 let. Jen ve 26. Smrt patří k věcem, na které se snažíme nemyslet. Den běží za dnem a my si myslíme, že to tak bude vždycky … ale jednou se stane něco, na co nejsi připraven. Úplně nepřipravený.

Vždycky jsem si byla jistá, že někdy zestárnu. Že jednou bude moje kůže ochablá, ve vlasech se objeví šediny, v pase – další centimetry. A všechny tyto změny se budou týkat mé rodiny – péče o milovaného člověka, o naše děti. Představovala jsem si, že se mi narodí hodně dětí. Že jim budu zpívat ukolébavky, nevyspat se a unavovat se … teď už chápu: moc jsem to chtěla a chci, aby to byla myšlenka na tu rodinu (rodinu, kterou nikdy nebudu mít!) způsobuje mi neuvěřitelnou bolest.

Je to život. Takový křehký, vzácný, nepředvídatelný … každý den je neocenitelným darem.

Zdroj: fit4brain.com

Teď je mi 27. Nechci umřít. Miluju život. Jsem v něm nesmírně šťastná a každou chvíli jsem ochotná za toto štěstí svým blízkým poděkovat. Ale bohužel – na mně už nic nezávisí.

Tento dopis nepíšu, protože se bojím. Dokud jsme naživu, neuvědomujeme si, co je smrt a jak blízko je. A to se mi líbí. Až na výjimky, kdy o tom z nějakého důvodu chceme mluvit, předstíráme, že smrt neexistuje. Že se nikomu z nás nestane. Je to takové tabu. Nemluví se o ní. Je to pro mě taky těžké. Příliš těžké. Příliš … nepochopitelné.

Přála bych si, aby lidé přestali mít tolik starostí se svými problémy. Na pozadí smrti tyto problémy, stresující situace se zdají být maličkostmi. Jen mi věřte. Nás všechny – mě velmi brzy, a vás (možná po mnoha letech) – čeká jeden osud. Všichni zmizíme.

Zdroj: fit4brain.com

V posledních měsících jsem měla hodně času na přemýšlení. Nejčastěji mi tyto myšlenky přicházely v noci a já jsem je mohla v tichosti pořádně analyzovat. Takže.

Pokaždé, když chcete být nervózní z maličkostí, stěžovat si na svůj život, jen si přemýšlejte o těch, kteří čelí skutečnému problému. Takovou, kterou nelze překonat. Ten problém, před kterým neutečeš. Ten, který všechno překrucuje. Vzpomeňte si na mě. A poděkujte životu, že vaše problémy jsou bezvýznamné. Ty se na rozdíl od smrti dají překonat. Pamatujte na to.

Ano, životní potíže mohou být nepříjemné. Ale alespoň se snažte ne být negativní vůči ostatním lidem. Jste naživu – a to už je štěstí. Můžete jít ven a dýchat čerstvý vzduch. Můžete vidět, jak modrá je obloha a jaké jsou zelené stromy. Můžete, ale já to brzy nezvládnu. Máte štěstí. Opravdu štěstí.

Zdroj: fit4brain.com

Možná jste se dnes dostali do dopravní zácpy nebo jste nespali, protože vaše krásné děti vás budily celou noc. Možná se váš kadeřník spletl a ostříhal vám vlasy kratší, než jste chtěl. Nebo se vám zlomil nehet. Nebo prsa jsou příliš malá, na zadku celulitida a břicho vypadá jako ochablé želé.

Bože, přestaňte na to myslet! Přísahám, že na tyhle věci zapomenete, až přijde řada na vás! To všechno je nesmysl, když se podíváte na život jako celek.

Dívám se na své tělo, jak mizí před očima a nemůžete s tím nic dělat… všechno, co bych chtěla, nejsou ideální formy, ale další narozeniny nebo Vánoce strávené s rodinou. Nebo další den (jen den!) o samotě s milovaným a naším psem.

Zdroj: fit4brain.com

Někdy slyším lidi, kteří si stěžují na příliš náročnou práci nebo příliš těžké cvičení, které jim trenér v tělocvičně dává. Ha! Buďte vděční, že je vůbec můžete dělat! Práce nebo cvičení se zdají být tak obyčejné, nudné věci. Zatím vaše tělo vůbec umožňuje jejich provedení.

Snažila jsem se vést zdravý životní styl. Možná by se to dalo nazvat i mou vášní. Ale to všechno se teď stalo nedůležitým. Oceňujte zdraví a vlastní funkční tělo, i když má podle vás neideální velikost. Postarejte se o něj, milujte ho — jen proto, že vás nezklame a je to nádherné. Hýčkejte ho pohybem a zdravým jídlem.

Silné zdraví není jen o fyzické skořápce. Snažte se najít duševní, emocionální a duchovní štěstí.

Zdroj: fit4brain.com

Pak si uvědomíte, jak je jedno, jaké „dokonalé tělo“ nám masmedia a sociální sítě vnucují. Odstraňte z pásky jakýkoli účet, který vás bude pochybovat o kráse vašeho těla. Nezáleží na tom, čí účet je někdo cizí nebo přítel. Buďte nemilosrdní v boji za své vlastní štěstí.

A také buďte vděční za každý den, kdy vás nic nebolí. Říkejte Díky i za dny, kdy se necítíte dobře kvůli chřipce, nemocným zádům nebo například podvrtnutému kotníku. Ano, je to nepříjemné, ale to neohrožuje váš život a brzy projde.

Méně si stěžujte, lidi! A více se navzájem podporujte.

Zdroj: fit4brain.com

Dávej, dávej, dávej. Je to svatá pravda: budete se cítit šťastnější, pokud někomu pomůžete. Škoda, že jsem to nedělala tak často…

Od té doby, co jsem onemocněla, jsem potkala spoustu neuvěřitelně citlivých, velkorysých a laskavých lidí. Slyšela jsem od nich spoustu dobrých slov. Získala moře podpory od rodiny, přátel a dokonce i cizinců. To je mnohem víc, než můžu dát na oplátku. Nikdy na to nezapomenu a budu těmto lidem vděčná až do konce.

Víte, bylo by to velmi divné: mít peníze, začít je utrácet na konci, před smrtí. V tuto chvíli se mi vůbec nechce jít do obchodu a koupit si například nové šaty (i když jsem dřív nakupovala velmi ráda). Šaty ztratily smysl. Na konci si naprosto jasně uvědomíte, že je hloupé utrácet peníze za nové oblečení nebo jiné věci.

Zdroj: fit4brain.com

Místo šatů, kosmetiky, šperků si kupte něco hezkého pro svého přítele. Něco, co by mu udělalo radost. Sežeňte přátele na oběd. Připravte si pro ně něco sami. Kupte jim hezkou pokojovou rostlinu, permanentku na masáž, dejte jim krásnou svíčku. Je jedno, co to bude. Je důležité, aby tento dárek řekl vašemu příteli:“Miluji tě a vážím si tě.“

Naučte se cenit čas ostatních lidí. Dokonce i když máte tendenci být pozdě – no, prostě si zvykněte připravit se na odchod z domu předem. Oceňujte, co je druhá osoba ochotná dát vám hodinu nebo půl hodiny, jen aby s vámi mluvila. Nenechávejte ho čekat, když zíráte do telefonu. Tím si zasloužíte respekt.

Letos se moje rodina rozhodla, že tradiční dárky k Vánocům neudělá a ani nebude zdobit stromeček. Víte, jak mě to rozčílilo! Málem jsem zkazila všechny svátky! Ale všechno se ukázalo jako velmi neobvyklé a roztomilé. Vzhledem k tomu, že nikdo nemusel běhat po přeplněných obchodech, moji blízcí strávili čas psaním blahopřání.

Zdroj: fit4brain.com

Asi to bylo správné: představte si, že kdyby se rodina nakonec rozhodla, že mi dá dárek, tak bych ho stejně nevyužila a zůstala by u nich – divné, že? A pohlednice … víte, pro mě znamenají mnohem více spontánně zakoupené dárky. Morálka tohoto příběhu: není třeba utrácet, aby svátek získala smysl.

Pokud chcete utrácet peníze – utrácejte je za dojmy. Nebo se alespoň nenuťte vzdát dojmů tím, že vše utratíte za materiální, v podstatě zbytečné nesmysly.

Udělejte si den, abyste se konečně vydali na pláž – vydejte se na výlet, který jste dlouho odkládali. Ponořte se do vody, zavřete prsty do písku. Pociťte slanou vodu na obličeji.

Zdroj: fit4brain.com

Pociťte tento okamžik, užijte si to, než abyste se snažili zachytit ho na fotoaparát vašeho smartphonu. Je hloupé žít život přes obrazovku smartphonu, je hloupé ztrácet čas hledáním dokonalého rámu! Jen si užijte tento okamžik. Sami! Nesnažte se ho chytit pro někoho jiného.

Ano, tady je řečnická otázka. Čas, který strávíte denně na make—up a styling opravdu to stojí za to? Nikdy jsem tomu u žen nerozuměla.

Probuďte se dříve, poslouchejte zpěv ptáků, vychutnejte si první barvy východu slunce.

Poslouchejte hudbu. Přesně poslouchejte! Hudba je lék. Ta stará hudba je nejlepší.

Zdroj: fit4brain.com

Obejmete svého domácího mazlíčka. Zoufale mi bude chybět můj pes.

Promluvte si s přáteli. Ne po telefonu. Jak to mají doopravdy?

Cestujte, pokud chcete. Necestujte, pokud nechcete.

Pracujte, abyste žili, ale Nežijte, abyste pracovali.

Zdroj: fit4brain.com

Vážně: dělejte jen to, co způsobuje, že vaše srdce se bije rychleji a vy se cítíte šťastní.

Chcete dort? Dejte si ho!

Řekněte „Ne“ tomu, co nechcete.

Přestaňte přemýšlet, co si o vás a vašem životě ostatní myslí. Ano, mohou mít jiné představy, jak správně a špatně. Ale můžete si přát žít nejvíce obyčejný, ale plný štěstí život – a budete mít naprostou pravdu!

Zdroj: fit4brain.com

Řekněte blízkým, že je milujete tak často, jak je to možné. A milujte je upřímně, celým srdcem.

Pokud se něco nutí se cítit nešťastně, ať už je to práce nebo osobní život… prostě se napněte a změňte to! Nikdo z nás neví, kolik času má. Nemůžeš plýtvat tím drahocenným časem, abys trpěl. Ano, vím, často se to opakuje. Ale je to pravda!

V každém případě je to jen rada od mladé dívky. Můžete ho následovat, nebo ne — já na tom netrvám.

A poslední. Pokud je to možné, udělejte dobrý skutek pro lidstvo (a mě) – Staňte se dárcem krve. Tím někomu zachráníte život a zároveň se budete cítit lépe. Každá krev může zachránit tři životy! To je obrovský příspěvek, který je k dispozici všem.

Zdroj: fit4brain.com

Dárcovská krev (a už jsem se dostala z transfuzního účtu) mi dala možnost žít další rok. Rok, za který budu vždy vděčná, protože jsem ho strávila tady na Zemi se svou rodinou, přáteli a psem. Byl to nejkrásnější rok mého života. Děkují.

A uvidíme se.…“

Zdroj: fit4brain.com

Share