“Denně testujeme stovky lidí, tak ta procenta představují naprosto relevantní údaje“: Jaký názor na vývoj situaci s koronavirem v ČR má expert na diagnostiku DNA Omar Šerý

Vědec Omar Šerý již v létě měl svůj názor na vývoj situaci s koronavirem v ČR. Zatím jeho předpoklady se staly realitou. Nyní neurobiolog a expert na diagnostiku DNA Omar Šerý jen varuje na to, že nejtěžší období a to horší nás teprve čeká.

Zdroj: seznamzpravy.cz

“Když bude pacientů v listopadu 30 až 40 tisíc, jak předpokládám, tak se o ně budou starat zubaři, ortopedi, prostě kdo bude po ruce,“ uvedl. On již delší dobu má svůj stálý názor na vývoj pandemii. Varuje před tím, že se s ohledem na současnou situaci, počtu nakažených koronavirem dalších čtrnáct až dvacet dnů budou se pohybovat vzhůru.

“Mezi 9. a 18. listopadem bude jakýsi vrchol,“ předpokládá odborník. Pak to dle něj začne klesat a kolem Vánočních svátků budou denní přírůstky pohybovat kolem tisíce nakažených, zatímco po půlce ledna bude přibývat okolo 500 nemocných. “Vydechneme si v únoru,“ dodal.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Mluví vědec i tom, jak se lidi k nemoci vztahovali na jaře během první vlny nemoci a jak teď. Společnost tehdy neměla dostatek informace o šíření viru, stejně jak i to, jak se přenáší nebo jak postupovat při léčbě. Dnes informace je snadno najít a problém je v tom, že se po internetu šíří dezinformace o chřipečkách atd.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Někteří lidi tak podle neurobiologa doopravdy mají malo symptomů nemoci nebo průběh nemoci jim bude s lehkými příznaky. Naopak jsou ti, kdo má vážný průběh nemoci a potřebuje intenzivní lékařskou péči. Zásadně je, že čím více lidí onemocní, tím více bude vyžadovat nemocniční péči.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Omar Šerý pracuje v laboratoři, kde zpracovává materiál na výskyt nemoci COVID-19. Důvěrně řekl, že nyní zpracovává liboratoř denně přes 800 vzorků, z nichž více než 30 proces je pozitivní. Za den předtím to procento bylo o trochu menší, a to 28 procent.

Z toho expert na diagnostiku DNA dělá úsudek, že skutečné počty nakažených jsou značně vyšší, než se to denně objevuje. “Denně testujeme stovky lidí, tak ta procenta představují naprosto relevantní údaje,“ podotkl odborník.

Share